Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 999,01 Kč a máte v ČR dopravu ZDARMA
Novinky
01.02.2020
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Rádi bychom Vás pozvali na naši facebookovou stránku QTEST Canicom, kterou se snažíme plnit zajímavým obsahem a novými informacemi. Uvítáme Vaši návšt... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Dvě možnosti použití elektronických výcvikových obojků v praxi (Dan Ryba)

Elektronický výcvikový obojek (EVO) lze použít dvojím způsobem:

  1. v oblasti averzivní terapie, kdy se majitelé psů snaží odstranit různé formy nežádoucího chování psů
  2. v oblasti výcviku poslušnosti, ale i další nadstavbové činnosti

Averzivní terapie a používání EVO

Když se vrátíme do historie, tak již ve třicátých letech minulého století prováděli vojenští a policejní cvičitelé psů první pokusy s použitím elektrického proudu při nácviku odmítání pohozené stravy a po válce k tomu přibyly pokusy zamezit psům ve štvaní zvěře.

V USA se u loveckých, ale i u psů žijících na farmách používá tzv. snaking, jehož účelem je, aby se psi žijící na venkově vyhýbali hadům. Pracovníci firem, které "snaking" provádějí, musí mít dobré znalosti z oboru herpetologie, protože na území USA žije poměrně hodně druhů jedovatých hadů. Zájem majitelů psů, žijících na americkém venkově, svědčí o tom, že je tato metoda dostatečně efektivní.

To jsou typické příklady používání EVO metodou averzivní terapie.

Nyní k averzivní terapii trochu obecněji.
Při odstraňování jakékoli formy nežádoucího chování je třeba zjistit napřed její příčinu a tu odstranit, teprve poté se lze věnovat samotným následkům.

Bohužel v praxi velmi často je  majiteli považované  "nežádoucí chování" přirozeným projevem psa. Proto by se měli nezkušení majitelé psů v těchto případech obrátit na zkušeného odborníka a nepokoušet se řešit eventuální problémy použitím EVO bez odborného dozoru.

Výcvik poslušnosti pomocí EVO

Tato forma výcviku není v ČR dosud přiliš obvyklá, elektronický obojek je stále chápán a často i prezentován jako výlučně korekční pomůcka. Přitom v zahraničí již cca od druhé poloviny 80. let je EVO používán jak u základní poslušnosti, tak v dalších nadstavbových částech výcviku.

Pozn.:
Výše uvedeným "výcvikem poslušnosti pomocí EVO" se nemyslí to, že když pes neposlechne, je "potrestán" pomocí EVO - to je klasická korekční metoda - ale samostatná dále uvedená metodika.

Základním předpokladem úspěchu jsou cvičitelská praxe, znalost metodiky a především správný výběr metody.

Se základními metodami čtenáře seznámím jen velmi stručně:

Avoidance training ("vyhýbací" trénink)

Tato metoda je de facto obdobou známé kontrastní metody, zde impuls fakticky nahrazuje vodítko.

Příklad:

Nácvik cviku "KE MNĚ!"

Předpoklad: Pes musí znát význam povelu!

  1. Povel "KE MNĚ!"
  2. Interval 1,5 sekundy
  3. Stimulace (pouze v případě nesplnění cviku!)
  4. Po splnění cviku následuje pochvala

POZOR!
Při nácviku pes musí znát, co znamená povel "KE MNĚ!" a cvičitel musí respektovat skutečnost, že záleží na tom, jaký používá typ obojku. Existují EVO, které mají  dostatečně vysoký počet úrovní krátké a dlouhé stimulace (dlouhou stimulaci s minimálním časovým intervalem 8 sekund a více), zde lze v počátku využít nižší úroveň stimulace s dlouhým intervalem a teprve v další fázi přejít na krátký interval. Toto splňují např. EVO zn. Dogtra.

U obojků, které mají dlouhou stimulaci s časovým intervalem kratším než 8 sekund doporučuji používat od samého počátku stejným způsobem jako u obojků, které mají pouze krátkou stimulaci.

Escape training ("únikový" trénink)

Na samém počátku bych chtěl zdůraznit, že pokud cvičitel nemá dostatečné znalosti a praktické zkušenosti, měl by výcvik v poslušnosti provádět s odborníkem. Tato metoda je i mezi zkušenými cvičiteli předmětem diskusí. Z vlastní praxe souhlasím s názorem, že se paradoxně nehodí jak pro citlivé psy na straně jedné, tak na tvrdé psy na straně druhé a osobně zastávám názor, že by ji neměl používat cvičitel, který nemá dostatečnou praxi.

Tato metoda se od předešlé liší tím, že má dvě prováděcí fáze, které v dalším stručně popíši.

POZOR!
Lze používat pouze u obojků, které mají interval dlouhé stimulace8 a vice sekund!
Zvláště bych zde chtěl upozornit, že se to týká pouze produktů výrobců ECMA!

Příklad:

Nácvik cviku "KE MNĚ!"

Předpoklad: Pes musí znát význam povelu!

  1. fáze - použití dlouhé stimulace
    1. Začátek stimulace
    2. V jejím průběhu následuje povel "KE MNĚ!"
    3. V momentě, kdy pes reaguje adekvátním způsobem, se vypíná stimulace
    4. Po splnění cviku následuje pochvala

  2. fáze - identická jako u předešlé metody
    1. Povel "KE MNĚ!"
    2. Interval 1,5 sekundy
    3. Stimulace (pouze v případě nesplnění cviku!)
    4. Po splnění cviku následuje pochvala


U obou těchto metod pes pracuje na cca 4 m šnůře, kterou si cvičitel v počátku i pomáhá.

Výcvik v oblasti nácviku základní poslušnosti má svá určitá specifika, která je nutná znát a respektovat, aby samotný výcvik byl skutečně efektivní. Nicméně cílem těchto článků je postupné seznamování s touto tématikou, proto bylo seznámení trochu stručné.

V odborné zahraniční literatuře se také setkáme s termínem naváděcí metoda, což je již spíše záležitost v nadstavbové části výcviku.

Samotný název "naváděcí metoda" je tak trochu závádějící termín pro nadstavbový výcvik, kde se používá elektronický výcvikový obojek jako komunikační prostředek při regulaci různých činností psa v prostoru (ohaři, retrívři, záchranáři apod.).

Nutno poznamenat, že existuje řada různých technik při provádění výcviku s EVO, které vyplývají z určité odlišnosti výcviku služebních a loveckých psů. Rozdílné modely EVO s odlišnými funkcemi, s odlišným nastavením mají také vliv na výběr různých technik a v neposlední řadě lze zaznamenat rozdíly v metodice užívané v USA a v Evropě.

 

Ilustrační foto: Aport anglického kokra, majitel Milan Boháček
Ilustrační foto: Aport anglického kokra, majitel Milan Boháček

 

Dan Ryba

Autor se věnuje výcviku psů již od roku 1968. V průběhu své praxe se věnoval výcviku služebních a loveckých psů. Byl účastníkem republikových mistrovství, výběrových a mezinárodních závodů, zkoušek s různými plemeny, členem širšího reprezentačního výběru. Od roku 1978 se věnuje instruktorské a lektorské činnosti.
Srpen 2015

Copyright © 2015 - 2022 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Chráněný autorský web. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů či jejich částí, článků, obrázků, fotografií a videí je bez výslovného souhlasu majitele webu zakázáno.

Facebook

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz