Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.02.2020
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Rádi bychom Vás pozvali na naši facebookovou stránku QTEST Canicom, kterou se snažíme plnit zajímavým obsahem a novými informacemi. Uvítáme Vaši návšt... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Dvě možnosti použití elektronických výcvikových obojků v praxi (Dan Ryba)

Elektronický výcvikový obojek (EVO) lze použít dvojím způsobem:

 1. v oblasti averzivní terapie, kdy se majitelé psů snaží odstranit různé formy nežádoucího chování psů
 2. v oblasti výcviku poslušnosti, ale i další nadstavbové činnosti

Averzivní terapie a používání EVO

Když se vrátíme do historie, tak již ve třicátých letech minulého století prováděli vojenští a policejní cvičitelé psů první pokusy s použitím elektrického proudu při nácviku odmítání pohozené stravy a po válce k tomu přibyly pokusy zamezit psům ve štvaní zvěře.

V USA se u loveckých, ale i u psů žijících na farmách používá tzv. snaking, jehož účelem je, aby se psi žijící na venkově vyhýbali hadům. Pracovníci firem, které "snaking" provádějí, musí mít dobré znalosti z oboru herpetologie, protože na území USA žije poměrně hodně druhů jedovatých hadů. Zájem majitelů psů, žijících na americkém venkově, svědčí o tom, že je tato metoda dostatečně efektivní.

To jsou typické příklady používání EVO metodou averzivní terapie.

Nyní k averzivní terapii trochu obecněji.
Při odstraňování jakékoli formy nežádoucího chování je třeba zjistit napřed její příčinu a tu odstranit, teprve poté se lze věnovat samotným následkům.

Bohužel v praxi velmi často je  majiteli považované  "nežádoucí chování" přirozeným projevem psa. Proto by se měli nezkušení majitelé psů v těchto případech obrátit na zkušeného odborníka a nepokoušet se řešit eventuální problémy použitím EVO bez odborného dozoru.

Výcvik poslušnosti pomocí EVO

Tato forma výcviku není v ČR dosud přiliš obvyklá, elektronický obojek je stále chápán a často i prezentován jako výlučně korekční pomůcka. Přitom v zahraničí již cca od druhé poloviny 80. let je EVO používán jak u základní poslušnosti, tak v dalších nadstavbových částech výcviku.

Pozn.:
Výše uvedeným "výcvikem poslušnosti pomocí EVO" se nemyslí to, že když pes neposlechne, je "potrestán" pomocí EVO - to je klasická korekční metoda - ale samostatná dále uvedená metodika.

Základním předpokladem úspěchu jsou cvičitelská praxe, znalost metodiky a především správný výběr metody.

Se základními metodami čtenáře seznámím jen velmi stručně:

Avoidance training ("vyhýbací" trénink)

Tato metoda je de facto obdobou známé kontrastní metody, zde impuls fakticky nahrazuje vodítko.

Příklad:

Nácvik cviku "KE MNĚ!"

Předpoklad: Pes musí znát význam povelu!

 1. Povel "KE MNĚ!"
 2. Interval 1,5 sekundy
 3. Stimulace (pouze v případě nesplnění cviku!)
 4. Po splnění cviku následuje pochvala

POZOR!
Při nácviku pes musí znát, co znamená povel "KE MNĚ!" a cvičitel musí respektovat skutečnost, že záleží na tom, jaký používá typ obojku. Existují EVO, které mají  dostatečně vysoký počet úrovní krátké a dlouhé stimulace (dlouhou stimulaci s minimálním časovým intervalem 8 sekund a více), zde lze v počátku využít nižší úroveň stimulace s dlouhým intervalem a teprve v další fázi přejít na krátký interval. Toto splňují např. EVO zn. Dogtra.

U obojků, které mají dlouhou stimulaci s časovým intervalem kratším než 8 sekund doporučuji používat od samého počátku stejným způsobem jako u obojků, které mají pouze krátkou stimulaci.

Escape training ("únikový" trénink)

Na samém počátku bych chtěl zdůraznit, že pokud cvičitel nemá dostatečné znalosti a praktické zkušenosti, měl by výcvik v poslušnosti provádět s odborníkem. Tato metoda je i mezi zkušenými cvičiteli předmětem diskusí. Z vlastní praxe souhlasím s názorem, že se paradoxně nehodí jak pro citlivé psy na straně jedné, tak na tvrdé psy na straně druhé a osobně zastávám názor, že by ji neměl používat cvičitel, který nemá dostatečnou praxi.

Tato metoda se od předešlé liší tím, že má dvě prováděcí fáze, které v dalším stručně popíši.

POZOR!
Lze používat pouze u obojků, které mají interval dlouhé stimulace8 a vice sekund!
Zvláště bych zde chtěl upozornit, že se to týká pouze produktů výrobců ECMA!

Příklad:

Nácvik cviku "KE MNĚ!"

Předpoklad: Pes musí znát význam povelu!

 1. fáze - použití dlouhé stimulace
  1. Začátek stimulace
  2. V jejím průběhu následuje povel "KE MNĚ!"
  3. V momentě, kdy pes reaguje adekvátním způsobem, se vypíná stimulace
  4. Po splnění cviku následuje pochvala

 2. fáze - identická jako u předešlé metody
  1. Povel "KE MNĚ!"
  2. Interval 1,5 sekundy
  3. Stimulace (pouze v případě nesplnění cviku!)
  4. Po splnění cviku následuje pochvala


U obou těchto metod pes pracuje na cca 4 m šnůře, kterou si cvičitel v počátku i pomáhá.

Výcvik v oblasti nácviku základní poslušnosti má svá určitá specifika, která je nutná znát a respektovat, aby samotný výcvik byl skutečně efektivní. Nicméně cílem těchto článků je postupné seznamování s touto tématikou, proto bylo seznámení trochu stručné.

V odborné zahraniční literatuře se také setkáme s termínem naváděcí metoda, což je již spíše záležitost v nadstavbové části výcviku.

Samotný název "naváděcí metoda" je tak trochu závádějící termín pro nadstavbový výcvik, kde se používá elektronický výcvikový obojek jako komunikační prostředek při regulaci různých činností psa v prostoru (ohaři, retrívři, záchranáři apod.).

Nutno poznamenat, že existuje řada různých technik při provádění výcviku s EVO, které vyplývají z určité odlišnosti výcviku služebních a loveckých psů. Rozdílné modely EVO s odlišnými funkcemi, s odlišným nastavením mají také vliv na výběr různých technik a v neposlední řadě lze zaznamenat rozdíly v metodice užívané v USA a v Evropě.

 

Ilustrační foto: Aport anglického kokra, majitel Milan Boháček
Ilustrační foto: Aport anglického kokra, majitel Milan Boháček

 

Dan Ryba

Autor se věnuje výcviku psů již od roku 1968. V průběhu své praxe se věnoval výcviku služebních a loveckých psů. Byl účastníkem republikových mistrovství, výběrových a mezinárodních závodů, zkoušek s různými plemeny, členem širšího reprezentačního výběru. Od roku 1978 se věnuje instruktorské a lektorské činnosti.
Srpen 2015

Copyright © 2015 - 2021 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Chráněný autorský web. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů či jejich částí, článků, obrázků, fotografií a videí je bez výslovného souhlasu majitele webu zakázáno.

Facebook

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.