Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 999,01 Kč a máte v ČR dopravu ZDARMA
Novinky
01.02.2020
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Rádi bychom Vás pozvali na naši facebookovou stránku QTEST Canicom, kterou se snažíme plnit zajímavým obsahem a novými informacemi. Uvítáme Vaši návšt... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Obecné zásady při používání elektronických výcvikových obojků (Dan Ryba)

Úspěšné používání elektronického výcvikového obojku (EVO) vyžaduje již před samotným praktickým použitím důslednost cvičitele především vůči sobě samému, největším nepřítelem je spěch. Bohužel v praxi největší kámen úrazu.

Předejděte nežádoucí negativní spojitosti s EVO

Pokud chceme dosáhnout toho, aby si náš pes nespojil EVO s nepříjemnými podněty omezující jeho chování, musíme u psa vytvořit pozitivní spojitost spjatou s nošením EVO. Co to znamená v praxi?

Pro normálního psa žijícího v harmonickém vztahu představuje obojek a vodítko, které si vezme cvičitel do ruky, pozitivní signál. Znamená to, že má pes s tímto úkonem a také s těmito předměty vytvořenu pozitivní zkušenost. To samé je s EVO - musí se stát běžnou součástí výstroje určené pro procházky, zábavu a samotný výcvik, Tuto pozitivní spojitost musíme vytvořit.

Jak to opravdu nedělat

Jestliže po pořízení EVO psovi ihned nasadíme obojek a ještě "nejlépe" ten den použijeme impuls, navíc pokud možno nepřiměřený, dosáhli jsme toho, čemu američtí cvičitelé říkají collar-wise, přeloženo nějak jako "obojkově rozumný" (tedy podmíněně poslušný). Pes zjistí, že ta věc na krku jej nějakým způsobem omezuje a bude diferencovat své chování podle toho, jestli má obojek na krku či nikoli. Výsledkem bude pes, který bude možná i poslouchat, když bude mít obojek na krku, ale v případě, že se budete chtít věnovat jakékoli formě výkonnostní kynologie (kde samozřejmě nesmíte s elektronickým obojkem nastoupit), budete mít problém. A nejen tam - pokaždé, když bude pes bez elektronického obojku.

Naprosto kouzelná jsou bezelstná prohlášení lidí, "znalecky" hodnotící tuto výcvikovou pomůcku slovy: "Nevýhodou elektronických obojků je, že to pes pozná a poslouchá, jen když ho má na krku". Netuší, že tím nepodávají hodnocení EVO, ale nelichotivou informaci o sobě - jak je nedovedou používat.

Takže pokud budete chtít mít spokojeného psa, pocit z dobře vykonané práce a chcete svou finanční investici vloženou do EVO zhodnotit, zvolte následující postup.

Začínáme

Jako první nasadíme elektronický výcvikový obojek, a to vždy tak, aby přijímač byl na spodní straně krku, pokud možno uprostřed. Důvod – svalová disbalance (svalová nerovnováha). Někteří psi jsou výrazně citliví, pokud jsou na stejný povel stimulováni pokaždé na jiné straně. Pod EVO umístíme druhý, běžný obojek, který používáme, když např. chceme psa upoutat na vodítko. Nikdy nevodíme psa upoutaného na EVO!

 

Správné nasazení EVO

 

Přivykání na elektronický obojek

Než začnete EVO prakticky používat, měl by jej pes minimálně 6 týdnů nosit. Znamená to, že kdykoli jdete se psem ven, měl by jej pes mít na krku jako obyčejný obojek (spolu s ním).

Nicméně maximálně 8 hodin denně.

Používání EVO při výcviku

Během vlastního výcviku pes má stále obojek na sobě. Pokud psovi obojek nasadíte, je vhodné použít stimulaci nejdříve po 30 minutách po jeho nasazení, ne dříve.

Pokud se samotný výcvik chýlí ke konci a máte pocit, že je možné začít testovat, to co bylo Vaším cílem, nasazujte pouze EVO bez normálního obojku, Pokud během jednoho měsíce testování nemusíte stimulaci použít, přejděte na obyčejný obojek. Chtěl bych zde podotknout, že jsou pochopitelně i případy psů, u kterých to trvá déle.

 

Dan Ryba

Autor se věnuje výcviku psů již od roku 1968. V průběhu své praxe se věnoval výcviku služebních a loveckých psů. Byl účastníkem republikových mistrovství, výběrových a mezinárodních závodů, zkoušek s různými plemeny, členem širšího reprezentačního výběru. Od roku 1978 se věnuje instruktorské a lektorské činnosti.
Srpen 2015

Copyright © 2015 - 2022 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Chráněný autorský web. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů či jejich částí, článků, obrázků, fotografií a videí je bez výslovného souhlasu majitele webu zakázáno.

Facebook

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz