Elektrostimulace a její účinky
Elektronické výcvikové obojky (EVO) využívají elektrický proud na bázi statické elektřiny. Použití elektrického proudu ke stimulaci nervového systému a vyvolání mechanické svalové reakce je jednoduchý princip, který je široce využíván, např. v oblasti elektroterapie, sportovního lékařství a jiných oborů medicíny. Používání EVO při výcviku psů vychází z obdobného principu.
Elektrostimulace
Tento velmi jednoduchý princip simuluje přirozené procesy, které se dějí, když mozek psa vydá do svalů povel ke kontrakci svalu. Mozek vysílá signál v podobě elektrického proudu, který cestuje vysokou rychlostí podél nervových vláken. Jakmile dosáhne cíle, signál vybudí motorický nerv, který přenese informaci do oblasti v bezprostředním okolí svalu a spustí kontrakci. Obdobně to funguje při použití elektronického výcvikového obojku.
Svaly v podstatě nerozlišují rozdíl mezi kontrakcí spuštěnou mozkem a kontrakcí vyvolanou EVO.
Kontrakce je smrštění svalu, následné vrácení do původní stavu je tzv. relaxace.
Cílem elektrostimulace je tedy působení na kosterní – skeletální svaly a navození nepříjemného pocitu – diskomfort. Účelem výcviku není docílit samotné kontrakce svalu.
Kosterní svalstvo psa
Protože elektrostimulace bezprostředně souvisí s kosterním svalstvem, na které působí, uvádím na tomto místě i několik základních údajů o kosterním svalstvu psa.
Kosterní příčně pruhované svaly se upínají na kostru psa a umožňují vůlí ovladatelný pohyb. Dále mají důležitou funkci v udržování tělesné teploty. Na celkové hmotnosti psa se podílí 30 – 50 %.
Srdeční pumpa vhání do kosterních svalů 25 -75 % z celkového množství krve, množství je závislé na pohybové aktivitě psa.
Tyto údaje je nutné vědět pro pochopení faktorů, které ovlivňují účinnost elektrostimulace.
Na ilustrační fotografii policejní kynolog Roman Šonský a služební pes Jack. Zákrok posuzuje bedlivým okem rozhodčí Ms. Bc. Vilém Babička.
Dan Ryba
Autor se věnuje výcviku psů již od roku 1968. V průběhu své praxe se věnoval výcviku služebních a loveckých psů. Byl účastníkem republikových mistrovství, výběrových a mezinárodních závodů, zkoušek s různými plemeny, členem širšího reprezentačního výběru. Od roku 1978 se věnuje instruktorské a lektorské činnosti.
Srpen 2015