Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


Elektrostimulace a její účinky

Elektronické výcvikové obojky (EVO) využívají elektrický proud na bázi statické elektřiny. Použití elektrického proudu ke stimulaci nervového systému a vyvolání mechanické svalové reakce je jednoduchý princip, který je široce využíván, např. v oblasti elektroterapie, sportovního lékařství a jiných oborů medicíny. Používání EVO při výcviku psů vychází z obdobného principu.

Elektrostimulace

Tento velmi jednoduchý princip simuluje přirozené procesy, které se dějí, když mozek psa vydá do svalů povel ke kontrakci svalu. Mozek vysílá signál v podobě elektrického proudu, který cestuje vysokou rychlostí podél nervových vláken. Jakmile dosáhne cíle, signál vybudí motorický nerv, který přenese informaci do oblasti v bezprostředním okolí svalu a spustí kontrakci. Obdobně to funguje při použití elektronického výcvikového obojku.

Svaly v podstatě nerozlišují rozdíl mezi kontrakcí spuštěnou mozkem a kontrakcí vyvolanou EVO.

Kontrakce je smrštění svalu, následné vrácení do původní stavu je tzv. relaxace.

Cílem elektrostimulace je tedy působení na kosterní – skeletální svaly a navození nepříjemného pocitu – diskomfort. Účelem výcviku není docílit samotné kontrakce svalu.

Kosterní svalstvo psa

Protože elektrostimulace bezprostředně souvisí s kosterním svalstvem, na které působí, uvádím na tomto místě i několik základních údajů o kosterním svalstvu psa.

Kosterní příčně pruhované svaly se upínají na kostru psa a umožňují vůlí ovladatelný pohyb. Dále mají důležitou funkci v udržování tělesné teploty. Na celkové hmotnosti psa se podílí 30 – 50 %.

Srdeční pumpa vhání do kosterních svalů 25 -75 % z celkového množství krve, množství je závislé na pohybové aktivitě psa.

Tyto údaje je nutné vědět pro pochopení faktorů, které ovlivňují účinnost elektrostimulace.

 

Policejní kynolog Roman Šonský, pes Jack, rozhodčí Ms. Bc. Vilém Babička. Ilustrační foto.

Na ilustrační fotografii policejní kynolog Roman Šonský a služební pes Jack. Zákrok posuzuje bedlivým okem rozhodčí Ms. Bc. Vilém Babička.

 

Dan Ryba

Autor se věnuje výcviku psů již od roku 1968. V průběhu své praxe se věnoval výcviku služebních a loveckých psů. Byl účastníkem republikových mistrovství, výběrových a mezinárodních závodů, zkoušek s různými plemeny, členem širšího reprezentačního výběru. Od roku 1978 se věnuje instruktorské a lektorské činnosti.
Srpen 2015