Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


Startle reaction a prepulsní inhibice

Co to je?

Zde si vysvětlíme některé méně známé pojmy.

Startle reaction - úleková reakce

Tzv. úleková reakce je vrozená nejen člověku, ale i ostatním živočichům, tedy i psům.

Průběh úlekové reakce bývá různý, u hmyzu je to např. ztuhnutí zvané thanatosa. U psů to většinou bývá doprovázeno vyštěknutím, záškubem těla, vyskočením, dochází k přechodnému zvýšení tlaku, rozšíření zorniček. K podobné reakci dochází zpravidla po silné zvukové ráně (výstřelu) a nazývá se anglickým termínem startle reaction. Tato úleková reakce se používá při výzkumu emocí k modelování strachu a k hodnocení úzkosti. Úzkostnost je tedy pohotovost k úlekovým reakcím. Psi se podobně jako lidé liší jak co do úzkostnosti, tak do intenzity úlekové reakce. Pokud si čtenář klade otázku, proč se tomuto tématu věnuji v oblasti použití elektronických obojků, zde je odpověď. V některých případech se stane, že u některých psů dojde k situaci, že právě reagují projevem úlekové reakce, přestože je použit  impuls nízké úrovně.

Na tuto skutečnosu reagovaly firmy Martin System a SportDog praktickou aplikací neurologického fenoménu zvaného prepulsní inhibice.

Služební pes Policie ČR Jack. Policejní kynolog Roman Šonský.
Služební pes Policie ČR Jack. Policejní kynolog Roman Šonský. Ilustrační foto.

Prepulsní inhibice

Prepulsní inhibice (PPI) je neurologický fenomén, při kterém prestimul (v našem případě zvuk) zeslabuje úlekovou reakci na následující silnější podnět (v našem případě stimulační impuls).

V praxi to znamená, že v případě citlivějšího psa můžeme u modelů výše uvedených firem výrazným způsobem snížit amplitudu úlekové reakce.

V případě delšího intervalu mezi prestimulem a stimulem mluvíme o prepulsní facilitaci, kdy docílíme zvýšení odezvy.

Tyto funkce výrazným způsobem mohou ovlivnit kvalitu výcviku při používání elektronických výcvikových obojků s klasickým nastavením, nicméně je vhodné použití konzultovat se zkušeným cvičitelem.

 

Dan Ryba

Autor se věnuje výcviku psů již od roku 1968. V průběhu své praxe se věnoval výcviku služebních a loveckých psů. Byl účastníkem republikových mistrovství, výběrových a mezinárodních závodů, zkoušek s různými plemeny, členem širšího reprezentačního výběru. Od roku 1978 se věnuje instruktorské a lektorské činnosti.
Srpen 2015