Moje zkušenosti s píšťalkami Gonia Competition od firmy SportDog (Dan Ryba)
Pro výcvik psů v přírodním terénu je neocenitelnou výcvikovou pomůckou píšťalka. V dnešní době se můžeme setkat s pestrou nabídkou různých typů píšťalek od kovových přes plastové až po píšťalky vyrobené z paroží. Značná část loveckých kynologů je ve výběru vhodných píšťalek pro výcvik konzervativní a dává přednost píšťalkám z paroží nebo z kulových nábojů. Mladší generace se nebrání plastovým především od firmy ACME a SportDog, které patří ve výrobě tohoto produktu mezi špičku.
Já jsem kdysi v minulosti začal používat kovovou píšťalku vyrobenou za Rakouska – Uherska, kterou mám dodnes schovanou na památku. Během doby jsem vyzkoušel řadu píšťalek kovových, z paroží či plastu. Píšťalku typu Gonia jsem před lety dostal od jednoho svého kolegy a byl jsem s ní velmi spokojen, nicméně se mi podařilo jí ztratit. Po svých zkušenostech jsem uvítal současnou nabídku těchto píšťalek na českém trhu.
Nyní seznámím čtenáře s důvody, proč mi tento typ píšťalek vyhovuje. Píšťalka Gonia Competition je bez naústku dlouhá 8 cm, tedy v porovnání s řadou jiných píšťalek dost velká. Pro někoho je to nevýhodou, pro mě je velikost a tvar naprosto ideální, protože např. v zimě jí pohodlně nahmatám a uchopím do rukavic a mohu přitom bez problému sledovat pohyb psa. Není třeba zde rozvádět rozdíl, kdy pískáte v mrazu na kovovou nebo plastovou píšťalku. Další výhodou je, že tyto píšťalky jsou velmi dobře slyšitelné na velké vzdálenosti i za špatných klimatických podmínek. Tvar této píšťalky směruje zvuk směrem dopředu, takže šetří Váš sluch a zvyšuje dosah píšťalky. Při prvním použití budete mít dojem, že je málo slyšitelná, ale zjistíte, že okolí má jiný názor. V USA je tento typ píšťalek oblíbený především profesionálními cvičiteli psů a lovci.
Respektuji to, že někdo dbá tradic a používá klasické píšťalky, já rád používám při výcviku praktické věci a to pro mne tento požadavek produkt splňuje.
Dan Ryba, Křenek
Září 2015