Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


Příprava štěněte - stopa, různé terény

 

Protože před nedávnem zveřejněné krátké video s tzv. "cyklickou stopou" se setkalo s nebývalým zájmem a také proto, že z některých reakcí bylo zřejmé, že zdaleka ne každému je jasný účel a zejména potenciál cyklických stop, uvádíme další malý příspěvek k této problematice.

Nejprve prosím dovolte dvě poznámky:
1) Jedná se opravdu jen o jednu z metod (dokonce jen o jeden konkrétní krok v určité metodice), v žádném případě se nedomníváme, že snad o metodu nejlepší nebo dokonce jedinou správnou! Jestliže tedy cvičíte stopy jinak a vaše metoda se vám osvědčuje, je to naprosto v pořádku, žádný důvod něco měnit a držíme vám palce k úspěchu! Stejně tak budeme rádi, jestli se stejným pochopením a tolerancí se budete dívat na naši metodu.
2) Toto video je jen malým příkladem z mnoha možností, které cyklické stopy skýtají, a sice seznámení štěněte se stopováním na nejrůznějších terénech, které štěně v tomto stadiu vůbec neřeší. Toto je navíc velmi snadné, protože cyklická stopa zabere opravdu jen minimální plochu, která se obvykle všude velmi snadno najde. Dále můžeme pracovat s nejrůznějším stářím stopy, měnit denní čas stopování, dobu setrvání na stopě ("délku stopy"), pracovat za různého počasí a s nejrůznějšími tvary (mimochodem štěně např. "vypracuje" po 6 kolečkách čtvercové stopy celkem 24 lomů!)... Jistě, nelze si myslet, že pak přejdeme do normálních "rozvinutých" stop a všechno toto bude takto dělat - ale základ je to dobrý. To jen pro uvědomění si značného potenciálu této metodiky.
Často i ti, kteří tyto stopy do výcviku zařadili, uvádějí, že "se zde dlouho nezdržovali". Není nám sice moc jasné, kam tak pospíchali, zvláště u stop, ale budiž, spěch je příkaz doby, a "kdo chvíli stál, již stojí opodál" jak praví básník... Jen si nejsme jistí, že myslel zrovna stopy, kde se pes musí především "vychodit"... :-)

Pro příklad v tomto videu jsme vybrali tyto terény:
- Nízká tráva
- Vysoká tráva
- Hlína
- Osení
- Strniště
- Les
- Kombinace terénů (zde tráva a beton)

Protože jen masochista by se dokázal dívat hodinu na to, jak "chodí pejsek dokola", zkrátili jsme práci na každém terénu na 1 kolo (to aby bylo věřeno, že opravdu děláme cyklické stopy :-) ), přesto trvá celé video 13,5 minuty. Takže to berte jen jako příklad a každý si z toho může vybrat, co ho zajímá. Možná to může posloužit jako malá inspirace, jak o věcech přemýšlet a třeba je dělat trochu jinak.