Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


Příprava štěněte - stopa, označování předmětů

 

Nácvik označování předmětů na stopě

Nejen sledováním stopy živ je pes-stopař, ale neméně důležité (a bodově významně hodnocené) je i označování předmětů na stopě. Proto je vhodné toto nepodceňovat, neponechávat nácvik předmětů "až bude pes umět stopovat", ale začít paralelně s nácvikem sledování, třeba ve stadiu cyklických stop, pokud je používáme, nebo v jiném raném stadiu. Pak to jen jednoduše spojíme se sledováním.
Samozřejmě je možné učit označování předmětů přímo na stopě a mnoho cvičitelů to tak dělá, nám přijde z mnoha důvodů vhodnější nácvik označování odděleně od nácviku sledování, ale samozřejmě každému jak to vyhovuje.

Jednou z výhod je snadnost nácviku, který jde dělat téměř kdekoliv, klidně i doma v obýváku. Naše Yesterday, která má jako nejmladší členka našeho týmu určitá privilegia, tak cvičí (tedy z jejího pohledu mlsá pamlsky) i na naší firemní chodbě (začátek videa). To může dělat za každého počasí a stojí to jen pár minut. Když je hezky, vyjdeme na firemní cvičební plochu za budovu a pokračujeme na trávě. No a nakonec samozřejmě "do terénu", to je poslední část videa. Štěněti je to ovšem jedno, co je důležité, to je pamlsek ?.

V této počáteční fázi dbáme jen na dvě věci: aby předmět byl vždy na správném místě mezi předními tlapkami, což jde samo, protože tam je pamlsek, a aby se štěně při označování nerozvalovalo na bok. Taková označení neodměňujeme. Naopak prozatím neřešíme rychlost označení, ta se dostaví (ale prozatím není nejhorší) a samozřejmě budeme postupně zvyšovat náročnost (aby pes ležel rovně apod.).

Odložení před cvikem neřešíme, to není předmětem cviku (a abychom si nekazili cvik odložení, používáme jiný povel, zde "Čekej!"), je to spíše jen pomůcka, aby psa nemusela držet další osoba - to víte, nejsou lidi...