Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


Příprava štěněte - revír, těsné obíhání maket

 

Nedávno jsme se naučili obíhat makety, zatím jenom dvě. Ale příkaz doby říká, že bychom je měli obíhat těsně (to jsou furt nějaké novoty...).
Tak si vedle makety na výběhovou stranu zapíchneme tyčku, nejprve na úrovni spojnice zadních hran makety a zpočátku raději kousek dál od ní, abychom nedělali chyby (ty se vždycky musí opravit!), a vybíháme z makety mezi ní a tou tyčkou.
Jistější je - podle metodiky pana Ladislava Macha, popsané v jeho publikaci "Šťastný pes aneb Cvičíme hlavou" - umístit vedle makety zábrany, které vypadají jako malé transparenty, asi jako kdyby chtěli jít Šmoulové manifestovat za svá šmoulí práva (nebo dříve povinně do prvomájového průvodu, což už teď naštěstí nemusejí).
A úplně nejlepší je to cvičit se štěnětem hned od samého začátku, od prvního oběhnutí. To pak štěně vůbec nic neřeší a ani ho nenapadne, že by to mohlo jít jinak než oběhnout maketu mezi ní a tyčkou, a ta může být těsně u makety. Viděli jsme na vlastní oči s úplným psím miminkem - perfektní!
Protože ale máme v maketě motivátor - my používáme pamlsek, někdo balónek nebo něco jiného, pro co stojí psovi zato do makety běžet - a pes proto maketu prověřuje (další požadavek doby), tak z ní obvykle sám vybíhá dost těsně. K tomu motivátoru jen malou poznámku - vždycky prosím na nějaké podložce (nebo u balónku na závěsu), aby se pes nenaučil hledat pamlsek nebo hračku v trávě, to by pak rozhodčí asi neocenil! My máme takový zapichovací stojánek, muchomůrku...
Zatím nám moc nejde povel "Čekej", ale taky jsme ho nijak zvlášť zatím necvičili, jen v rámci nějakého jiného cviku, kde jsme to potřebovali, a tak co bychom chtěli. S Yesterday se zatím vždycky nějak dohodneme, nic nedrilujeme a ono se i toto časem poddá... Vždyť je cvičení radost!