Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.02.2020
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Rádi bychom Vás pozvali na naši facebookovou stránku QTEST Canicom, kterou se snažíme plnit zajímavým obsahem a novými informacemi. Uvítáme Vaši návšt... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Příprava štěněte - stopa, různá vedení

 

Věc, o které homo kynologicus obvykle moc nepřemýšlí a dělá ji, jak je zvyklý a má zažité. Je to možná trochu škoda...

Pro vlastní potřebu jsme zkoušeli různé druhy vedení, a to při učení stopování štěněte, kdy jdeme těsně za ním. U dospělých psů a větší vzdálenosti za psem to může být jinak.

Vše bez stopovacího postroje, jen s řetízkovým obojkem. Stopovací postroj jsme naposledy používali cca před 15 - 20 lety u Novofundlandského psa (ano, i s ním jsme stopovali, dokonce i na závodech), pak se to jaksi samo vytratilo a stačí nám obojek. Ale nic proti stopovacím postrojům, jen nemáme moc důvod je používat. A je to určitě i jen otázka zvyku.

1. Horní vedení - s ním nemáme vlastní zkušenosti, osobně jsme nikdy nepoužívali, proto ponecháme na hodnocení těm, kteří používají. Zde by asi bylo v případě jeho použití opravdu vhodnější použít stopovací postroj, který by nebránil psovi v pohybu hlavou a neměl tendenci mu ji tahem vodítka zvedat jak je tomu při připnutí vodítka za obojek. Pak by asi bylo vhodné a bez problémů.

2. Spodní vedení, pod zadníma nohama - když jdeme těsně za psem (abychom dobře viděli pamlsky ve stopě a stopu vůbec), při vzpřímené chůzi by stopovačka nepříjemně řezala psa do slabin. To nás nutí jít v předklonu, což je jednak nepohodlné pro psovoda (na konci stopy vám to záda spočítají), jednak pokud pes táhne, je ho obtížné s rukama u země udržet.

3. Spodní vedení, stopovačka pod jednou přední nohou. Výhodou proti předchozímu je, že můžeme jít vzpřímeně, vidíme dobře před psa a protože jdeme vedle něj, ani jej moc nevychylujeme ze správného postavení v ose stopy. Ovšem při následování psa z větší vzdálenosti je toto vybočování pravidlem, s následným často šikmým zaleháváním předmětů, což je penalizováno. Kupodivu je tento způsob dost častý, což je pro nás trochu s podivem, ale každému, co mu vyhovuje.

4. Spodní vedení s použitím dvou vodítek - samozřejmě jen u "štěněcích" stop. Tomuto způsobu jsme dali název Přemysl Oráč a osvědčil se nám pro daný účel (sledování psa těsně za ním) nejlépe. Umožňuje psovodovi jít vzpřímeně, vidět perfektně před psa na stopu a pamlsky, snadno ustát případný tah psa (možno jít v záklonu) a psa nijak nevychylovat. Samozřejmě je třeba odolat pokušení (i podvědomému) pomocí dvou vodítek kočírovat psa (tedy když stopa zahýbá doprava, zatáhnout za pravé vodítko). Žádné "Hot" a "Čehý" (pokud mladší ještě vůbec vědí, co to je). Tento způsob moc často nevídáme, a je to škoda. Je fakt, že je trochu legrační, připomíná kromě Přemysla Oráče člověka se sekačkou na trávu (další vtipné poznámky jistě v komentářích), ale fakt je, že se opravdu osvědčil.

Copyright © 2015 - 2021 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Chráněný autorský web. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů či jejich částí, článků, obrázků, fotografií a videí je bez výslovného souhlasu majitele webu zakázáno.

Facebook

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.