Začínáme cvičit s elektronickým obojkem (Ms. Ladislav Mach)
Mezi výcvikové pomůcky, které mohou zefektivnit výcvik psa nebo odstranit nežádoucí chování, patří bezesporu elektronický obojek. Záměrně píši slůvko "mohou", protože aby tomu tak skutečně bylo, je zapotřebí splnit několik důležitých předpokladů, o kterých se budu postupně zmiňovat.
Vhodnost použití
Majitele elektronických obojků bych rozdělit zhruba do dvou skupin, a to na:
- majitele psů, kteří potřebují odstranit problémy s přivoláním svého psa (nejčastější varianta) nebo odstranění nežádoucího chování (honění zvěře, žraní nalezených kostí, exkrementů apod.)
- majitele psů, kteří se zabývají sportovní nebo loveckou kynologií, kde elektronický obojek má sloužit k dopřesnění provádění některých cviků či výkonů
Než si pořídíte elektronický obojek
Než si pořídíte elektronický výcvikový obojek, měli byste si ujasnit, proč si tuto výcvikovou pomůcku chcete vlastně pořídit. Musím hned v úvodu upozornit, že elektronický obojek není samospasitelný a sám o sobě nemůže odstranit všechny naše nedostatky a chyby ve výcviku. Elektronický obojek bych přirovnal k naší prodloužené ruce. Myslím si, že toto přirovnání dobře vystihuje jeho správnou funkci a použití.
Ačkoli nejčastěji slouží elektronický obojek k odstranění problémů s přivoláním a s honěním zvěře, uveďme si nejprve jednoduchý názorný příklad:
Pokud náš pes neumí lehnout na povel, když je na vodítku, pak nelze předpokládat, že pouze pomocí elektronického obojku tento cvik psa naučíme. Jiná situace však nastává v případě, když pes uvedený cvik v naší blízkosti spolehlivě provádí, ale nejsme schopni jej naučit spolehlivě zalehávat, je-li od nás pes vzdálen, anebo působí-li na psa nějaké rušivé vlivy. V tomto případě může být elektronický obojek vhodnou výcvikovou pomůckou.
Poznámka:
Popisu použití elektronického obojku pro nácvik přivolání se budeme věnovat v samostatném příspěvku.
Výběr vhodného typu
V současnosti je velký výběr elektronických obojků, a to především v závislosti na tzv. dosahu. Dosah se uvádí v metrech a znamená vzdálenost, na kterou lze předpokládat správnou funkci tohoto elektronického obojku. Zde je nutné uvést, že uváděný dosah je maximální, a to v rovinatém a přehledném terénu. Standardně jsou elektronické výcvikové obojky CANICOM dodávány s dosahy 200, 500, 800 a 1500 m.
Někdy se setkávám s představou, že by to chtělo mít možnost psa "ovládat" na vzdálenost ještě větší – co kdyby utekl za zvěří atd. Takovýto názor nesdílím; pokud nemáte se psem vizuální kontakt (pokud psa nevidíte), tak nedoporučuji vysílat žádný elektrický impuls, natož opakovaně. Nikdy nevíme, proč se pes nevrací. Už se i stalo, že pes uvízl obojkem v houštině. V tomto případě neuváženým a nevhodným použitím elektronického obojku jenom prohlubujeme už dost velké trauma našeho psa. Proto v případě ztráty vizuálního kontaktu se psem doporučuji elektronický obojek v klidu vypnout a psa začít hledat.
Před prvním použitím
Seznámení s funkcí a vlastní vyzkoušení
Pokud jste si elektronický obojek již pořídili, doporučuji si pečlivě přečíst celý návod a podrobně se seznámit s funkcí elektronického obojku. Než začnete používat elektronický obojek, doporučil bych každému, aby si sám na sobě vyzkoušel "co elektronický obojek umí". Aktivovaný obojek si zapněte kolem krku, postupně zvyšujte intenzitu elektrického impulsu od stupně 1 do maxima. Nejprve zmáčkněte tlačítko pro krátký impuls a následně sousední tlačítko pro dlouhý impuls. Přitom všem nezapomeňte ještě na jednu velmi důležitou skutečnost - pes je na "elektriku" mnohonásobně citlivější než vy! Myslím, že po této zkoušce budete pečlivěji zvažovat "co a kolik toho do psa pustíte". Je pravdou, že někteří psi mohou vnímat a reagovat na stejnou velikost impulsů různě, ale doporučil bych každému, aby alespoň z počátku předpokládal, že má toho nejcitlivějšího psa na světě.
Správný postup - návyk na elektronický obojek
Psi jsou ohromně vnímaví a pokud nebudeme při používání elektronického obojku postupovat správně, velmi brzo pochopí, že veškeré nepříjemnosti pocházejí z elektronického obojku, tedy "z toho co mají na krku". Pokud toto pes pochopí, pak s elektronickým obojkem na krku nám může cvičit k naší plné spokojenosti, ale v okamžiku, kdy nebude mít elektronický obojek na krku, takto cvičit nebude. A samozřejmě, že stejné je to i přivoláním psa nebo nežádoucím honěním zvěře apod. Abychom podobné situaci předcházeli, je nezbytné nejdříve psa na nošení elektronického obojku přivyknout. Doporučuji psovi nasazovat obojek s přijímačem nebo jeho atrapu pokaždé, když jdete ven na procházku, nebo než jdete na cvičák. Nejlépe pokud ještě při nasazování vlastního obojku s přijímačem dáte psovi pamlsek. V případě správného postupu se pes bude doslova těšit na jeho nasazení, protože nasazení obojku s přijímačem bude pro něho signálem, že se jde na procházku nebo cvičit.Druhy signálů
Elektronický obojek umožňuje vysílat – vysílač má samostatné tlačítko pro:
a) zvukový signál
b) krátký elektrický impuls
c) dlouhý elektrický impuls – po celou dobu stlačení tlačítka (max. však 8 vteřin)
Vysílaný zvukový signál může sloužit obdobně jako naše zapískání s tím, že je pořád stejné intenzity, a to bez ohledu na vzdálenost psa od nás. Při výcviku se však nejčastěji používá krátký elektrický impuls. Použití dlouhého impulsu logicky vyvolá u psa mnohem intenzivnější vnímání než impuls krátký. Dlouhý impuls by, dle mého názoru, mohl být použit racionálně pouze v případě odstraňování nežádoucího chování, jakým může být honění zvěře, žraní nalezené potravy, exkrementů apod.
První použití
Příprava obojku
V případě, že jsme úspěšně zvládli dokonalé seznámení s funkcí elektronického obojku a jeho účinky, můžeme přikročit k jeho prvnímu použití. Obojek aktivujeme a nastavíme vhodnou velikost elektrického impulsu. Doporučuji první použití elektronického obojku u cviku, který pes dobře zvládá u psovoda, zatímco na vzdálenost nechce správně reagovat; např. již zmíněné "lehni". Opět doporučuji začít na nižších stupních, např. volte stupeň 3 a ještě raději stupeň 2.
Postup nácviku
V praxi by měl být v uvedeném případě zvolen následující postup: Psa necháme vzdálit a neprovádíme žádnou činnost. Pozorujeme psa a soustředíme se jen na to, co bude následovat. Můžeme si v duchu zopakovat správný postup, který bude následovat, resp. který by měl následovat. Vydáme povel "lehni". Pokud si pes okamžitě lehne, tak samozřejmě nebudeme mačkat žádné tlačítko a psa pochválíme a případně odměníme. V případě, že pes na náš povel buď nereaguje vůbec a nebo neochotně, stiskneme tlačítko pro krátký impuls. V případě, že pes okamžitě zaujme polohu vleže, opět psa pochválíme a odměníme. Pokud pes nereaguje a nebo reaguje opět neochotně, je to pro nás známka, že velikost impulsu nebyla dostatečná a měli bychom její velikost zvýšit, a to samozřejmě jen o 1 stupeň. Tímto postupem se dostaneme na vhodnou velikost impulsu. Nedodržení doporučeného postupu s pomalým zvyšováním velikosti impulsu může mít pro nás, resp. pro našeho psa vážné důsledky. V extrémním případě se může stát, že nevhodnou velikostí impulsu pes může zpanikařit a utéci od nás pryč. Pokud si myslíte, že dalším elektrickým impulsem situaci zachráníte a pes se vám vrátí, tak svého psa už zřejmě dlouho neuvidíte. S největší pravděpodobností při dalším vašem "tréninku" a vydání povelu "lehni" pes opět uteče; a to ani nebudete muset použít žádný impuls. Z toho vidíme, že elektronický obojek se nám může stát výborným pomocníkem, ale pouze za předpokladu, že je používán správně a s rozmyslem.
Správná velikost impulsu
Když už jsem se zmínil o volbě správné velikosti impulsu, tak je potřeba si uvědomit, že u různých činností nebo cviků může být správná velikost jiná. Zcela určitě bude rozdílná při použití v poslušnosti a jiná např. při provádění obrany. I při použití v poslušnosti nebude u všech činností či cviků stejná. Např. při nácviku rychlejšího zaujetí určené polohy bude správná velikost menší než při nácviku přivolání psa v extrémních podmínkách, kdy se pes rozeběhne za zvěří a pod. Z toho logicky vyplývá, že tam, kde elektrický impuls má psovi zabránit v nežádoucí činnosti (např. štvaní zvěře, konzumaci nalezené kosti apod.), tam použijeme impuls větší, ale… Opět vás však nabádám k opatrnosti při volbě správného stupně. Příliš velký impuls (a zvláště pokud nebyl použit v ten správný okamžik) může mít za následek i bázlivost psa, kdy se pes nervově "rozsype", nebude se chtít např. vzdálit od naší nohy, bude se třást po celém těle apod. Při sportovním výcviku použití přílišné velikosti impulsu může mít za následek nežádoucí reakci psa na náš povel – vše záleží především na míře překročení optimální velikosti elektrického impulsu.Cviky, kde lze s úspěchem použít elektronický obojek
V poslušnosti je to především:
- upevnění přivolání
- odstranění nežádoucího chování (honění zvěře, napadání psů, požírání nalezené potravy nebo exkrementů apod.)
- správné a rychlejší zaujetí určené polohy, např. polohy vsedě, vleže nebo ve stoje
V obraně lze elektronický obojek s úspěchem použít při odstraňování nežádoucího napadání figuranta, upevnění pouštění rukávu na povel apod.
Samozřejmě, že elektronický obojek lze použít i pro jiné cviky nebo činnosti, ale protože se jedná o náročnější aplikace, které může s úspěchem použít jen zkušený kynolog, raději se o nich nezmiňuji.
Nejčastější chyby
Mezi nejčastější chyby při používání elektronického obojku patří zejména:
- neaktivovaný elektronický obojek
- špatný kontakt mezi elektrodami přijímače a kůží psa
- nejprve se stiskne tlačítko (vyšle se impuls) a teprve potom se vydá povel
- elektrický impuls je příliš malý
- elektrický impuls je příliš velký
- pes nenosí elektronický obojek nebo jeho atrapu dostatečně dlouho před jeho prvním použitím
- elektronický obojek je nasazován jen občas, a to převážně pouze v době, kdy budeme provádět výcvik
Vlastní zkušenosti s používáním elektronického obojku
Elektronický obojek používám 3 roky. Pokud bych měl napsat svoje zkušenosti, tak především musím sdělit, že tlačítko pro dlouhý impuls jsem ještě nikdy nepoužil a myslím, že ani v budoucnu nepoužiji. Je logické, že dlouhý elektrický impuls pes vnímá daleko intenzivněji a jeho racionální použití bych si dokázal představit pouze v situacích, kdy chci psovi zamezit v pokračování nežádoucí činnosti, tedy honění zvěře, žraní nalezené kosti apod. Ačkoli mám elektronický obojek Canicom 800, který má 15 stupňů, tak používám pouze stupně č.1 až 3! Elektronický obojek používám jen a pouze k upozornění psa a k drobným korekcím jeho chování. V žádném případě nepoužívám elektronický obojek k trestání psa za to, že něco nesplnil nebo nereagoval správně. A už vůbec ne k tomu, abych si na psovi vylil svoji zlost!! Neustále si uvědomuji, že pes je především můj kamarád a elektronickým obojkem (a nejen s ním) mu proto nesmím způsobit žádné trauma. Přesto si již neumím představit výcvik svého psa bez použití této výcvikové pomůcky.Závěr
Před použitím elektronického obojku doporučuji pročíst si nějakou knihu o výcviku psa. Čím více budete znát o výcviku psa, tím větší je pravděpodobnost úspěchu při výcviku vašeho psa pomocí elektronického obojku. Pro ty, kteří se chtějí s teorií výcviku seznámit podrobněji, doporučuji články na adrese http://www.octaviusmalidaj.cz/clanky.htm
Ms. Ladislav Mach
Autor se již přes 30 let aktivně věnuje sportovní kynologii, kde dosáhl řady úspěchů; m.j. je Mistrem ČR BO 2005 (Mistrovství České republiky Belgických ovčáků), Mistrem ČR IPO 2006 a obsadil 11.místo na Mistrovství světa FCI IPO 2006. Pracuje rovněž jako rozhodčí 2.třídy pro výkon a mezinárodní rozhodčí pro exteriér.
Duben 2008