Přivolání psa (Ms. Ladislav Mach)
Nejčastěji si majitelé psů pořizují elektronický výcvikový obojek pro nácvik přivolání. Tuto pomůcku si objednávají v době, kdy zjistí, že je pes absolutně neovladatelný a na přivolání nereaguje. Je logicky již zbytečné, abych těmto majitelům nyní psal, že přivolání měli naučit již v útlém mládí psa, kdy vazba na svého pána je silná a přivolání se učí snadno. Už se prostě stalo, že pes neposlouchá a nyní je potřeba najít vhodné řešení vzniklé situace.
Jiné metody výcviku přivolání
Mnozí kynologové doporučují nácvik přivolání provádět na dlouhé šňůře. Samozřejmě, že lze přivolání naučit na dlouhé šňůře, ale… Aby tento způsob měl požadovaný efekt, pak lze šňůru použít vlastně jen jednou! To znamená, že po vydání povelu na přivolání (oslovení jménem psa nebo povelem "Ke mně" apod.) se musí okamžitě trhnout šňůrou tak velkou silou, aby to pro psa bylo velmi nepříjemné. Pes musí po našem trhnutí doslova letět vzduchem. Pokud jste příliš útlocitní nebo nemáte dostatek síly, pak tato metoda není pro vás vhodná. Při druhém či třetím použití dlouhé šňůry pes okamžitě pozná, kdy je uvázaný na té šňůře a kdy je na volno. Rychle pozná, že uvolněním ze šňůry padla poslední překážka k tomu, aby si mohl volně běhat a dělat si co chce apod. V takovýchto situacích je elektronický obojek nenahraditelnou pomůckou a v podstatě jediným racionálním řešením.
Předpoklady pro výcvik pomocí výcvikového obojku
Možná dalšími řádky zklamu některé majitele psů, když napíši, že ačkoli je elektronický obojek pro nácvik přivolání neukázněných nebo nevycvičených psů velmi vhodnou pomůckou, přesto to vyžaduje určitou, aspoň minimální znalost základů výcviku psa. Bez těchto, aspoň minimálních znalostí, nám nemůže pomoci naučit přivolání našeho psa absolutně nic!! Snad jedině zázrak. Neuváženým a vysloveně nevhodným použitím elektronického obojku psa nikdy nic nenaučíme, ba právě naopak. Pokud si také pořizujete elektronický obojek s utkvělou představou, že výcvik psa pomocí elektronického obojku je to samé jako řízení autíčka dálkovým ovládáním, pak bych vám doporučil, abyste si žádný elektronický obojek ani nepořizovali. Potom se smiřte s tím, že budete mít psa neustále na vodítku a nebo, že požádáte zkušeného psovoda o výcvik vašeho psa.
Základy výcviku přivolání pomocí elektronického obojku
V dalších řádcích se vám v krátkosti pokusím nastínit aspoň minizáklady, které je potřeba znát.
Stejné povely
Na psa volejte stále stejným způsobem, tedy stejným povelem o stejné intonaci.
Základy přivolání
Pokud váš pes vůbec neví co znamená přivolání, pak bych doporučil oddálit použití elektronického obojku do doby, než pes bude chápat, co po něm chcete. Před použitím elektronického obojku by pes měl mít alespoň minimální průpravu v přivolání. Měl by k nám chodit na přivolání aspoň na zahradě nebo na jiném klidném místě, kde nám nemůže utéci (oplocený pozemek). V případě, že nepřijde na přivolání ani na zahradě, tak bych doporučil naučit psa na přivolání aspoň tehdy, když mu nesete žrádlo. Tímto způsobem pes získá aspoň minimální základ pro další postup v nácviku přivolání, a to již s elektronickým obojkem.
Kde začít
Nácvik přivolání s elektronickým obojkem začněte provádět v místech, které nezná, ale kde nejsou pro vašeho psa rušivé vlivy, jako např. další psi, zvěř, přítomnost jiných lidí apod. Pro začátek nácviku je nejvhodnějším místem větší oplocený pozemek, aby pes nemohl utéci.
Jak začít
Pokud pes po vyslovení povelu okamžitě nereaguje (neběží k vám), použijte krátký elektrický impuls. Pokud se pes zastaví a dívá se směrem k vám, snažte se psa povzbudivějším tónem přimět k tomu, aby přiběhl nebo se aspoň přiloudal k vám. Nepoužijte však další povel, ale psa způsobem, který již zná, povzbuďte k návratu, aby si nespojoval nepříjemný pocit s vámi. Pokud se pes rozeběhne směrem k vám, tak ho radostně chvalte. Pes velmi dobře vnímá vaše nálady a tak by bylo dobré, aby vaše povzbuzení bylo opravdu od srdce. Po přiběhnutí je nezbytné psa důkladně pochválit a odměnit. Vhodný je nějaký dobrý pamlsek, hození balónku nebo jiné hračky, se kterou si pes rád hraje. Někdy jako dobrá odměna může postačit jen společná hra. Čím větší a zajímavější odměna následuje, tím rychleji pes pochopí svoji situaci:
- nepřijdu-li okamžitě na přivolání, následuje nepříjemný až bolestivý pocit;
- přiběhnu-li okamžitě na přivolání, žádná nepříjemnost mě nejen nečeká, ale naopak následuje odměna a pak mám zase volno.
Nastavení úrovně stimulace
V případě, že na vyslaný impuls pes nereaguje a nebo reaguje velmi slabě, zvyšte úroveň signálu o 1 stupeň a situaci s přivolání opakujte. Pokud ani po zvýšení signálu pes dostatečně nereaguje, situaci se zvýšením úrovně signálu a s přivoláním znovu opakujte. Pokud pes nereaguje ani po třetím zvýšení úrovně impulsu, před dalším zvyšováním úrovně se nejprve přesvědčte, jestli je přijímač – vlastní elektronický obojek vůbec aktivován a mají-li elektrody dobrý kontakt s kůží. Rozsah možné volby velikosti impulsů je natolik velký, že nevím o případu, kdyby pes vůbec nereagoval.
Pochvala a volno
Až pes přiběhne k vám, vždy psa pochvalte, odměňte a pusťte znovu volně. Možná se to někomu bude zdát nelogické, ale ono to má velkou logiku. Pokud psa po přivolání ihned upoutáte na vodítko, pes brzy zjistí, že vždy když přiběhne, bude upoután na vodítko a tím dojde k jeho omezování. Proto je nutné psa nechat znovu běžet na volno, aby došlo k vytvoření spojitosti, že po přiběhnutí následují jen samé příjemné věci, jako je pamlsek, hra s balónkem a pak zase volnost. Psa si upoutejte na vodítko až když už budete muset jít a nebo alespoň po čtvrtém přivolání.
Opakování a důslednost
To co platí u lidí, platí i u psů – je nutno cvik několikrát opakovat, aby došlo k utvrzení. Základem je samozřejmě důslednost. Během výcviku nikdy nepřivolávejte psa, když pes nemá aktivovaný elektronický obojek anebo nemůžete psa řádně odměnit.
Nejprve povel, pak stimulace
Vždy musí nejdříve zaznít povel k přivolání a teprve potom může následovat elektrický impuls, nikdy ne obráceně!! Pokud nejprve zmáčknete tlačítko na vysílači a teprve potom vydáte povel, tak nejenom že psa nikdy nenaučíte přiběhnout na povel, ale psa "dostanete do nervů" a jeho reakce nemusí být předvídatelné.
Postupné zvyšování náročnosti
Až váš pes bude bez problému zvládat přivolání v místech bez rušivých vlivů, začněte nacvičovat přivolání i v místech s malými rušivými vlivy. Po zvládnutí můžete provádět přivolání s většími rušivými vlivy, až nakonec budete mít spolehlivé přivolání za každých podmínek.
Správná metodika a pravidelné nasazování výcvikového obojku
Abychom se mohli těšit na situaci, kdy pes bude přibíhat za všech okolností, i když už nebude nosit elektronický obojek, je potřeba postupovat metodicky správně. Již jsem se zmínil o tom, že psovi je potřeba tento obojek nebo jeho atrapu nasazovat pravidelně a dlouho předtím, než jej poprvé aktivně použijete. I určitý čas po úspěšném zvládnutí nácviku je zapotřebí jeho pravidelné nasazování, i když si myslíte, že pes má přivolání již naučené. Vždy je lepší předpokládat možnost náhlých ještě rušivějších vlivů než ty, které již máme zvládnuté, než řešit situaci, že náš pes na přivolání nepřiběhne. Stane-li se nám to v krátké době několikrát za sebou, pes může již poznat, že pokud nemá na krku elektronický obojek, tak nemusí reagovat na naše přivolání a opačně. Pokud se dostaneme do této situace, pak náprava je daleko složitější než jsme řešili na samém počátku. Proto buďte vytrvalí a důslední v nasazování a používání elektronického obojku.
Nejčastější chyby
Mezi nejčastější chyby při používání elektronického výcvikového obojku patří zejména:
- neaktivovaný elektronický obojek
- špatný kontakt mezi elektrodami přijímače a kůží psa
- nejprve se stiskne tlačítko (vyšle se impuls) a teprve potom se vydá povel
- elektrický impuls je příliš malý
- elektrický impuls je příliš velký
- pes nenosí elektronický obojek nebo jeho atrapu dostatečně dlouho před jeho prvním použitím
- elektronický obojek je nasazován jen občas, a to převážně pouze v době, kdy budeme provádět přivolání
Závěr
Přestože se vám může zdát výše uvedený postup nácviku zcela jednoduchý a jasný, přesto považuji za nanejvýš vhodné, abyste požádali některého kynologa, který již má praktické zkušenosti s elektronickým výcvikovým obojkem, o pomoc při seznámení s jeho praktickým použitím a jeho asistenci při prvním použití elektronického obojku. S jeho pomocí se vyhnete případným chybám, kterých byste se mohli dopustit.
Ms. Ladislav Mach
Autor se již přes 30 let aktivně věnuje sportovní kynologii, kde dosáhl řady úspěchů; m.j. je Mistrem ČR BO 2005 (Mistrovství České republiky Belgických ovčáků), Mistrem ČR IPO 2006 a obsadil 11. místo na Mistrovství světa FCI IPO 2006. Pracuje rovněž jako rozhodčí 2. třídy pro výkon a mezinárodní rozhodčí pro exteriér.
Duben 2008
Je-li pro vás obsah zajímavý, je tu jednoduché řešení - odkaz.