Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 999,01 Kč a máte v ČR dopravu ZDARMA
Novinky
01.02.2020
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Rádi bychom Vás pozvali na naši facebookovou stránku QTEST Canicom, kterou se snažíme plnit zajímavým obsahem a novými informacemi. Uvítáme Vaši návšt... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Použití elektronického obojku při nácviku obrany (Luboš Jánský)

Nácvik obrany

Při nácviku obrany lze úspěšně kontaktní elektronický obojek použít při nácviku vystavení a vyštěkání, respektive rozštěkání psa bez výrazného motivování a dráždění figurantem. Je to další účinná možnost k uplatnění kontaktního obojku.

Vystavení a vyštěkání

Pes Hyro Waji - plný zákus do klínuCvik "Vystavení a vyštěkání" začínáme nacvičovat napřímo se psem na 4 m šňůře. Figurant je připraven před stromem či křovím, stojí čelně proti psu, opatřen ochranným rukávem nebo peškem podle stupně přípravy psa. Je výhodné, aby měl připraven ovladač obojku, nastaven na stupeň 2 (Nedoporučuji cvik začínat nacvičovat v zástěně. To proto, aby nevznikla nežádoucí spojitost se zástěnou v případě, že by se výcvik nevyvíjel zcela úspěšně, tedy bez konfliktů). Má-li pes zájem o figuranta, může být vyslán k vyštěkání napřímo, připnut na 4 m dlouhé šňůře, jištěn psovodem nebo dalším pomocníkem. Pokud má pes o figuranta zájem, ale sám se okamžitě nerozštěká, "povzbudí" jej figurant impulzem obojku. Impulz nesmí být silný, aby psa neodradil, ale takový, aby psa podnítil ke štěkání. Krátce po zaštěkání jej figurant odmění zákusem. Stejně tak, jako figurant odmění psa zákusem je také možné, aby mu podal za odměnu balonek. Tuto metodu lze aplikovat za předpokladu, že je na toto cvičení pes připraven z nácviku štěkání na míček.

Cvičení několikrát opakujeme v různých modifikacích a postupně prodlužujeme dobu štěkání. Je-li cvičení bezkonfliktní, přeneseme jej k maketě.

Průzkum terénu

U cviku "Vyhledání figuranta" je zkušebním řádem dáno, aby pes prověřil dva až šest úkrytů, podle typu a stupně zkoušky. Při tzv. "revírování" má prokázat, že je ovladatelný a nechá se přivolat. Nejprve psa naučíme obíhat a prověřovat jeden úkryt. Začneme nacvičovat bez figuranta, pomocí míčku v zástěně na stojánku nebo zavěšeném tak, aby jej pes mohl uchopit a přinést psovodovi. Tímto způsobem naučíme psa postupně obíhat a prověřovat další úkryty.

Ve fázi cvičení, obíhání s prověřováním jedné makety a vyběhnutí k další, ve které je ukryt figurant, musíme psa spolehlivě přivolat.

K spolehlivějšímu přivolání při tomto cvičení je výhodné také použít kontaktní obojek. Když pes na povel přiběhne k psovodovi, je odměněn zákusem do balonku, o který se s ním přetahuje. Následně dá psovod psa k noze. Před vysláním k poslednímu úkrytu se mu z něho ukáže figurant, aby jej dobře nasměroval a motivoval. Poté je pes vyslán k vyštěkání. Způsob vyslání k vyštěkání se odvíjí od stupně výcviku psa.

Při nacvičování vyhledání figuranta je nutná souhra psovoda s figurantem. V případě, že se pes nenechal přivolat, musí figurant sundat ochranný rukáv a opustit úkryt. Jedině tak je možné psa bezkonfliktně přivolat za podpory kontaktního obojku.

Luboš Jánský

Autor se již několik desítek let aktivně věnuje sportovní kynologii, téměř 30 let pracuje se psy rovněž profesionálně u Policie ČR. Kromě vlastní výcvikové činnosti působí jako lektor a pořádá přednášky a školení výcviku psů v kynologických klubech.
Červenec 2008

Copyright © 2015 - 2022 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Chráněný autorský web. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů či jejich částí, článků, obrázků, fotografií a videí je bez výslovného souhlasu majitele webu zakázáno.

Facebook

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz