Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


Využití elektrického obojku při nácviku stop (Josef Kinzl)

Pes na stopě

Již řadu let používám při výcviku elektrický výcvikový obojek CANICOM 2000.

Používání elektrických výcvikových obojků CANICOM při poslušnosti a obraně popsal pan Mach a pan Jánský, já bych doplnil jeho využití při práci na stopě.

Postup výcviku

Důležité je, aby pes měl elektrický obojek při jakékoliv činnosti, jak při vycházce, tak při výcviku, aby na něj byl zvyklý. Je dobré si vyzkoušet elektrické impulsy i sám na sobě, aby cvičitel věděl, jaký rozdíl je např. mezi stupněm 1, 2, 3. Na stopě používám elektrický obojek tak, že v jedné ruce držím stopovací šňůru a v druhé ruce ovládání elektrického obojku. Chtěl bych se zmínit, že důležité je zapamatovat si přesně tvar stopy. Pokud jde pes po stopě správně, ovladač vůbec nepoužiji (je zapnutý na stupeň 1, max. 2). Jakmile pes loví myši, nebo nejde dobře (čichá krtince, jde po stopách zvěře, vybočil z nášlapu), pak použiji impuls, abych psa upozornil, že vím, že se nevěnuje pachu, kterému má a že to tzv. "fláká". V případě, že před psem vyběhne zvěř – zajíc, králík, srna a pes se přestane věnovat stopě a má v úmyslu zvěř pronásledovat, použiji silnější impuls. Počkám, až se pes zklidní a pokračuji ve vypracování stopy a hlasovou pochvalou se snažím psa uklidnit. Jakmile pes pokračuje přesně ve vypracování stopy a přesně označí nalezený předmět, psa radostně pochválím. Po nalezení posledního předmětu musí být pochvala velice radostná a psa odměním např. míčkem, kouskem masa apod.

Připojuji se samozřejmě k názoru, že s tímto pomocníkem – elektrickým obojkem - je nutno pracovat velice citlivě a s rozvahou. Tak, aby pomáhal ve výcviku a ovladatelnosti psa.

Na stopě


První úsek stopy Za lomem Nalezení předmětu Označení předmětu Nahlášení předmětu Elektrický obojek

Josef Kinzl

Autor se věnuje sportovní kynologii od r. 2001. Pracuje s plemenem Německý ovčák, již tři psy tohoto plemene dovedl až ke složení vrcholových zkoušek dle NZŘ i IPO. Zatím největším úspěchem bylo získání titulu Mistra republiky ZVV3 v roce 2008 s fenou Heidy z Berounské bašty. Pokud jde o stopování, Heidy byla v r. 2008 první náhradnicí na Mistrovství republiky stopařů a v listopadu 2008 vyhrála stopařský závod Ottův pohár v Rakovníku. Teprve dvouletý pes Dargo Vedepen již má splněné všechny zkoušky IPO a kvalifikoval se na výběrové soutěže na Mistrovství ČR IPO.
Únor 2009