Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


Použití vrhače ptáků CANIFLY - práce po výstřelu
(K. a D.Kocúrová)

Cvičný vrhač ptáků CANIFLY

Naše chovatelská stanice DAMA Krkonoše je zaměřená na chov loveckých psů a naše chovné jedince si připravujeme na zkoušky samy přes to, že ani jedna nejsme v žádném mysliveckém sdružení.

Ke zkouškám musí umět pes přinést ulovenou zvěř, to znamená – práce po výstřelu.

Starší způsob a jeho nevýhody

Dříve jsme praktikovaly způsob cvičení této disciplíny s pomocníkem, který zvěř vyhodil z krytu. Mnohdy však pes pomocníka navětřil nebo dokonce viděl a v praxi pak nějaký čas trvá, než si pes tuto disciplínu "vychodí". Na zkouškách bez předchozí praxe pak většinou dojde k váhání, dalším povelům a ke snížení známky při hodnocení.

Výcvik přinesení ulovené zvěře pomocí vrhače ptáků CANIFLY

Tyto i další aspekty nás přivedly k používání dálkově ovládaného pomocníka, vyhazovače aportů zn. CANIFLY. K výcviku používáme orebice, které svojí velikostí odpovídají koroptvi a psi ji bez problému přinášejí. Po takto vedeném výcviku pes nehledá a nehlídá si pomocníka a nekouká za "každé křoví", ale hlídá si svého pána. Přinášení "teplé" docvičujeme v komerčních bažantnicích, kde většina psů už v první leči odvádí slušnou práci. Pokud se ve výcviku používají tři až čtyři vyhazovače, které lze ovládat z jediného vysílače CANICOM 1500 PRO, jsou pro práci v komerčních bažantnicích psi velmi dobře připraveni vzhledem k možnosti opakování akce rychle za sebou.

S pomocí CANIFLY je možnost připravit psa na zkoušky s minimální potřebou střelby v revíru.

Přikládáme několik fotografií pro názornou ukázku. Další fotografie z tohoto výcviku naleznete ve fotogalerii - více foto - na www.damakrkonose.com.


Simulace vzletu - vyhození zvěře Výstřel Vyslání psa pro aport Uchopení zvěře Přinesení zvěře Odevzdání zvěře

Květuše a Darina Kocúrová

Prosinec 2007