Co je to SSC? (Martin System)
SSC je nová - a bez nadsázky se dá říci revoluční - technologie elektronických výcvikových obojků, která zajišťuje stále stejné vnímání nastavené úrovně stimulace psem bez ohledu na vnější podmínky. Bart Bellon a Martin System, Belgie.
A teď tak, aby se tomu dalo rozumět:
Nezbyde, než číst dále.
Bez dlouhých řečí, podívejte se na následující obrázky:
Elektronický výcvikový obojek bez technologie SSC:
V tomto případě účinek stimulace na psa a jeho subjektivní vnímání podnětů (impulsů) značně závisí na vnějších podmínkách.
Jednotlivé situace (viz obrázek výše):
Suchý pes
Představme si, že suchému psovi nasadíme elektronický výcvikový obojek a na ovladači si nastavíme přiměřenou úroveň, např. stupeň 3 (znázorňují 3 vlnky nad hlavou psa). Tato úroveň je vhodná a přiměřená, dokud se vnější podmínky výrazně nezmění.
Pes ve vodě
Na druhém obrázku nám pes skočil do vody. I když není zrovna vhodné v této situaci obojek používat, popišme si, co se nyní stane. Mezi kontaktními body (elektrodami) výcvikového obojku je voda, která je dobrým vodičem (tedy pokud pes zrovna neplave v destilované vodě, což je málo pravděpodobné). Voda nám zkratuje kontaktní body obojku, stimulační elektrický proud prochází tudy (cestou menšího odporu) namísto kůží psa a tento tedy případnou stimulaci vůbec nebo téměř necítí - řekněme jen jako bychom vyslali impuls o úrovni 1 (1 vlnka).
Mokrý pes
Na třetím obrázku pes vylezl z vody. Voda od obojku odtekla, již nezkratovává elektrody, zato kůže psa a jeho srst je mokrá a stává se mnohem lepším vodičem než suchá (sníží se elektrický odpor kůže). Obojek pochopitelně v této situaci při stejném nastavení dodá mnohem větší energii a pes subjektivně pociťuje mnohem silnější působení, řekněme jako by byl nastaven stupeň 6 (6 vlnek).
Situace je tedy taková, že působení na psa může být vzhledem k vnějším podmínkám mimo naši kontrolu a může docházet k velmi významným výkyvům v působení výcvikového obojku. Přitom vůbec není nutné, aby pes pro zvlhčení srsti a kůže skočil do vody - postačí rosa nebo mokrá tráva.
Elektronický výcvikový obojek s technologií SSC
V tomto případě účinek stimulace na psa a jeho subjektivní vnímání podnětů (impulsů) nezávisí na vnějších podmínkách.
Elektronický obojek je totiž vybaven ještě další sofistikovanou funkcí. Kromě své hlavní činnosti (generování stimulačních impulsů) neustále měří elektrický odpor mezi oběma elektrodami a dle situace okamžitě reaguje na jeho případné změny. Takže v případě snížení odporu (mokrý pes) úroveň impulsu zeslabí tak, aby pes necítil o nic silnější působení než nastavené za sucha.
Jako domácí termostat
Výrobce pro snadnější pochopení principu uvádí jako příklad funkce přirovnání k činnosti domácího regulátoru teploty (termostatu):
Systém SSC pracuje jako domácí regulátor kotle. Jestliže je na něm nastavena teplota 20 °C, výkon kotle bude vyšší v zimě při venkovní teplotě -10°C než v teplejších dnech s venkovní teplotou +10 °C. Mění se výkon kotle a spotřebovaná energie, ale teplota v domě zůstává stejná. Naopak kotel bez regulace (elektronické obojky bez technologie SSC) bude topit se stále stejným výkonem, který někdy bude nedostatečný a jindy nadbytečný, takže někdy budeme mrznout a jindy bude přetopeno.
Jako trpaslík
Pro ty, kteří vynikají spíše v jiných oborech než v technických a jimž i domácí termostat přijde dosti záhadný, jiné přirovnání:
Představte si, že v takovém elektronickém obojku sedí malý trpaslík, jmenuje se třeba Martin (je to ostatně jeho systém), neustále sleduje ručičku měřicího přístroje a pořád něco šteluje. Když se ručička pohne moc doprava (pes je mokrý), zatočí kolečkem doleva, sníží výkon a vše urovná. Když se ručička vychýlí doleva (pes oschnul), pootočí kolečkem doprava, trochu přidá výkon, aby pes vůbec něco cítil, a tak pořád.
Tato představa by měla být tuzemskému čtenáři blízká vzhledem k záslužné práci českého génia Járy Cimrmana, v jehož pohádce "Dlouhý, Široký a Krátkozraký" říká Děd Vševěd: "...a nejhorší jsou trpaslíci. Ty potvory vám vlezou všude!" I do těch našich obojků, dodejme.
Shrnutí
Technologie SSC je revolučním počinem ve světě elektronických výcvikových prostředků pro zvířata. Nyní je možné stimulovat zvíře za jakýchkoli existujících podmínek počasí a udržovat stále stejnou intenzitu, pociťovanou zvířetem (není možné generovat nechtěně nepřiměřenou stimulaci v důsledku změny vlhkosti kůže a srsti).
Naproti tomu standardní výcvikové obojky dodávají konstantní výstupní výkon a vnímání stimulace zvířetem se může značně měnit podle okolních podmínek (vlhkost, odpor kůže apod.).
Elektronické výcvikové obojky MARTIN SYSTEM zajišťují konstantní vnímání stimulace za jakýchkoli podmínek použití:
- Vlhkost kůže a srsti zvířete
- Délka, průměr a typ elektrod
- Síla srsti psa, přítomnost odumřelé srsti
Toto je zajištěno inteligentním a okamžitým ovládáním výstupního výkonu.
Běžné výcvikové obojky bez patentované technologie SSC generují stimulaci, která se značně mění v závislosti na klimatických podmínkách. Když je pes vlhký, dostává stimulaci, která je příliš vysoká a která neodpovídá plánovanému záměru výcviku.
Patentovaný systém SSC udržuje konstantní pociťování stimulace za jakýchkoliv podmínek použití.
Tato exkluzivní vlastnost je implementována do všech výcvikových obojků Martin System, například TT 1000 SSC nebo PT 3000 SSC (Classic i Micro).
Tato technická inovace představuje významný pokrok pro zvířata i pro jejich majitele a cvičitele.
Uživatelé nyní mohou používat výcvikové prostředky při intenzitě stimulace odpovídající jejich záměru a potřebám zvířat, a to za všech okolností.
Duchovní otec - Bart Bellon
Ideovým autorem tohoto progresivního řešení není nikdo menší než vynikající belgický cvičitel, závodník a trenér Bart Bellon. Z jeho spolupráce s belgickým výrobcem Martin System vzešlo již několik vynikajících technických řešení, které posunuly tuto techniku o notný kus dále. Dalším příkladem může být třeba prstýnkový ovladač Finger Kick nebo uživatelsky programovatelná tlačítka ovladače výcvikového obojku.
Co znamená zkratka SSC
Poněkud netradičně z francouzského Stimulation à Sensation Constante, tedy něco jako Stimulace s konstantním vnímáním (nebo pocitem), rozumí se bez ohledu na vnější podmínky, jak bylo výše vysvětleno.
V některých dalších jazycích:
Constant Sensation Stimulation - Anglicky
Stimulierung mit konstanter Empfindung - Německy
Stimulation à Sensation Constante - Francouzsky
Estimulación de sensación constante - Španělsky
Stimolazione a sensazione constante - Italsky
Stimulatie met constante gewaarwording - Holandsky
Ing. Miloš Hušek
Duben 2012