Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 999,01 Kč a máte v ČR dopravu ZDARMA
Novinky
01.02.2020
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Rádi bychom Vás pozvali na naši facebookovou stránku QTEST Canicom, kterou se snažíme plnit zajímavým obsahem a novými informacemi. Uvítáme Vaši návšt... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Detekce správného nasazení elektronického obojku (Martin System)

Miniaturní nabíjecí obojek Micro se systémem detekce správného nasazeníMiniaturní nabíjecí obojky Micro firmy Martin System jsou vybaveny další progresivní a velmi užitečnou vlastností: automatickou kontrolou kontaktu mezi kontaktními body obojku a kůží psa.

V článku Co je to SSC? již bylo vysvětleno, že tento moderní elektronický výcvikový obojek si kromě své hlavní funkce (to je stimulace) průběžně měří a kontroluje elektrický odpor mezi oběma svými kontaktními body a podle naměřené hodnoty upravuje intenzitu stimulačních impulsů tak, aby se jevily psovi stále stejně silné. Kromě toho ale využívá těchto naměřených hodnot k dalšímu účelu: ke kontrole, zda je elektronický obojek správně nasazen a má dostatečný kontakt s kůží psa.

To je nesmírně důležité, protože ani ten nejlepší výcvikový obojek neplní svoji funkci, jestliže se jeho kontaktní body řádně nedotýkají kůže na krku psa (například je příliš volný nebo mezi kontaktními body a kůží jsou chlupy, které je izolují a brání přenosu elektrické stimulace). Pokud tedy sofistikovaná elektronika obojku zjistí, že naměřený odpor je větší než přípustná hranice, indikuje tuto skutečnost způsobem popsaným dále.

Indikace správného nasazení obojku

Systém detekce a indikace správného nasazení obojku funguje po dvě minuty po zapnutí obojku magnetem. V této době v rychlém sledu blikají 4 LED (2 na horní a 2 na spodní straně obojku). V okamžiku, kdy je obojek správně nasazen a má dobrý kontakt s kůží psa, blikání ustane (pouze bliká 1 LED s delším časovým intervalem pro potvrzení, že je obojek zapnut; tento stav je velmi zřetelně rozeznatelný od počátečního rychlého blikání 4 LED).

Tuto funkci si můžete snadno vyzkoušet na ruce (není třeba se obávat, obojek vás "neštípne", při tomto měření nedochází ke stimulaci).
Když se budete krátce po zapnutí obojku (do 2 minut) kontaktními body střídavě dotýkat kůže na ruce, blikání LED vždy v případě dotyku ustane a při oddálení se opět obnoví. Samozřejmě se musí dotýkat oba kontaktní body.

Takže "trpaslík" z článku vysvětlujícímu princip technologie SSC (viz odkaz výše) pracuje i zde. Protože má ještě jednu ruku volnou, stihne kromě zvyšování nebo snižování úrovně stimulace ještě zapínat nebo vypínat 4 LED indikující správné přiložení kontaktních bodů obojku.

Které přijímací obojky jsou touto funkcí vybaveny

Přijímací obojky Martin System: vlevo bateriový Classic, vpravo nabíjecí MicroZ elektronických obojků firmy Martin System (výrobky ostatních výrobců dosud touto funkcí nedisponují) jsou touto technologií vybaveny miniaturní nabíjecí obojky Micro (na následujícím obrázku obojek vpravo), tedy všechny soupravy elektronických výcvikových obojků, začínající slovem "Micro" (např. Micro PT 3000 SSC nebo Micro TT 1000 SSC). Bateriové přijímací obojky Classic (na obrázku vlevo) disponují technologií SSC, nikoliv však popisovanou funkcí detekce správného nasazení obojku.

 

 

Ing. Miloš Hušek

Květen 2012

Copyright © 2015 - 2022 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Chráněný autorský web. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů či jejich částí, článků, obrázků, fotografií a videí je bez výslovného souhlasu majitele webu zakázáno.

Facebook

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz