Princip činnosti neviditelných elektronických ohradníků
Nejedná se v žádném případě o obdobu známých klasických elektrických ohradníků, používaných třeba pro dobytek na volné pastvě. To znamená, že plot není tvořen žádným neizolovaným vodičem s vysokým napětím, vedeným v určité výšce na izolátorcích, kterého by se zvířata dotýkala.
Princip funkce
Princip těchto moderních výrobků má mnohem blíže k elektronickým výcvikovým obojkům. Stejně jako u nich pes nosí na krku přijímač, vysílačem je v tomto případě tzv. signální generátor, malá krabička umístěná na vhodném místě. Ta je trvale napájena běžným síťovým napětím 230V/50Hz. Anténou je zde jednoduchý izolovaný drát, vedený kolem pozemku. V něm je velmi nízké napětí, menší než 15V, je tedy bezpečný i při případném poškození. "Stavění plotu" se zde tedy redukuje na prosté položení drátu. Ten může být opravdu jen položen na zemi, zavěšen na stávajícím plotě nebo vhodných podpěrách (výšky ideálně ve výši krku psa) nebo mělce zakopán (do hloubky max. 5 - 10 cm) tak, aby nepřekážel třeba sekačce na trávu. Drát může být i velmi dlouhý - i 2 km (podle typu elektronického ohradníku), může tedy ohraničovat pozemek o ploše až 25 hektarů. Samozřejmě musí tvořit nepřerušenou smyčku.
Přijímacích obojků, potažmo psů, může být libovolný počet. Na psy bez obojku, jiná zvířata nebo lidi systém (na rozdíl od klasického elektrického ohradníku) nepůsobí.
Činnost neviditelného elektronického plotu
"Postavením plotu", tedy natažením antény, jste vymezili hranice prostoru, určeného pro Vašeho psa (nebo psy). Když se nyní pes, nosící elektronický přijímací obojek, přiblíží do určité vzdálenosti od drátu, je upozorněn zvukovým výstražným signálem, že vstoupil do tzv. "výstražné zóny" (tu lze dle potřeby nastavit v širokých mezích v závislosti na typu ohradníku a délce použitého anténního drátu). To mu později (po pochopení souvislosti) bude stačit k tomu, aby se otočil a vrátil. Než na to ovšem přijde, bude nejspíše pokračovat dále směrem k drátu - hranici pozemku. Vstoupí do tzv. "korekční", nebo též"stimulační zóny" (lze rovněž nastavit) a je napomenut neškodným, ale dostatečně nepříjemným impulsem. Jeho intenzitu lze přímo v obojku nastavit v několika úrovních dle velikosti a citlivosti psa, je tedy možné ji optimálně přizpůsobit pro všechna plemena i každého jednotlivého psa.
Když již pejsek perfektně rozumí a pamatuje si, kam smí a kam ne, je možno případně nahradit skutečný obojek atrapou (na zvláštní objednávku) a funkční obojek použít třeba pro dalšího psa. Nicméně tuto atrapu právě v případě elektronického ohradníku příliš nedoporučujeme - psa nemáte třeba dlouhou dobu pod kontrolou a jste si jisti, že to pejsek ve Vaší nepřítomnosti přece jen nezkusí znova?
Ing. Miloš Hušek