Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 999,01 Kč a máte v ČR dopravu ZDARMA
Novinky
01.02.2020
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Rádi bychom Vás pozvali na naši facebookovou stránku QTEST Canicom, kterou se snažíme plnit zajímavým obsahem a novými informacemi. Uvítáme Vaši návšt... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Co si určitě přečtěte - poznámky k instalaci neviditelného elektronického ohradníku

Zásady pro instalaci byly popsány v předcházejících článcích a jsou uvedeny rovněž v návodu k použití. Na tomto místě jsou popsány některé situace, s kterými se při instalaci možná setkáte, a jejich řešení (pokud existuje).

Vyjmutí vnitřní části pozemku

Použití zkrouceného vodiče pro vyčlenění vnitřní plochyPokud chcete vyjmout určité vnitřní části pozemku (na příkladu je uveden květinový záhon a bazén), kolem kterých by ale pes mohl volně procházet, prostě oba dráty (příchozí a odchozí) zkroutíte kolem sebe. Tím se emitované radiové vlny vyruší a elektronický přijímací obojek v tomto místě nereaguje. K dokonalému vyrušení je třeba toto zkroucení provést pečlivě, nejlépe si pro potřebný úsek vytvořit zkroucený dvojdrát pomocí akumulátorové vrtačky (upnutím do sklíčidla a při pomalém chodu kroutit, dobře vidět na přiloženém DVD) a k dalším úsekům drátu jej pak připojit. Je ale třeba uvážit, že obojek/přijímač nereaguje až v těsné blízkosti drátu, ale v určité vzdálenosti od něho (dle nastavení to může být až několik metrů). Jestliže tedy vyčleníte vnitřní prostor, který bude relativně blízko plotu, nebo někde vzniknou úzké prostory mezi různě vedenými dráty (nebo mezi drátem a zdí apod), ve zkrouceném vodiči se sice signál vyruší, ale dostane se do okolí právě od těchto blízkých, nezkroucených drátů a pes se do takového prostoru stejně nedostane. Dobrým tipem je nejprve natáhnout drát "nanečisto" (jen položit na zem), vyzkoušet vše důkladně bez psa (s obojkem v ruce) a teprve když jste s výsledkem spokojeni, provést instalaci drátu definitivně.

Co zkroucený drát neumí

K napsání této kapitoly nás přivedly dosti časté a stále se opakující dotazy zákazníků, svědčící o nepochopení principu a účelu tohoto prvku. Jak bylo popsáno v předchozí kapitole, zkroucený vodič se používá k tomu, aby dovedl signál z ohrazení do jeho vnitřních prostor, tam obešel místo, které by pes neměl navštěvovat (například bazén nebo záhon) a druhým vodičem ve zkrouceném dvojdrátu se zase vrátil zpět a pokračoval dál po obvodu pozemku. Vtip je v tom, že dráty jsou dva a teče jimi stejný proud proti sobě, tedy 1 : 1, vyrovnáno, účinky vyrušeny. Někteří stavitelé ohradníku se ale domnívají, že samotné zkroucení drátů je jakýsi magický úkon, který přinutí fyzikální zákony, aby na jeho zahradě přestaly platit, a že by bylo báječné takto vyrušit kus přímého úseku po obvodu pozemku, kde chceme, aby pes mohl volně procházet. Zde je ovšem situace úplně jiná a na rozdíl od dříve uvedeného případu zde není rovnováha a k žádnému vyrušení nemůže dojít. Nikdy se nám totiž nepodaří, aby byly vodiče dva (nebo sudý počet), to bychom se zase vrátili tam, kde jsme byli. Takže přidáme třetí vodič zase zpátky - a máme tu tři vodiče, dva na jednoho, 2 : 1, přesila! Ty dva se vyruší, to ano, ale ten třetí, nemající partnera, již ničím nerušený si vesele vyzařuje zkroucení nezkroucení. Takže: zkroucení drátů lichého počtu k vyrušení nevede a zkroucené dráty se nedají použít pro úseky po obvodu ohrazení!

Další poznámky k instalaci

Na tomto místě bychom chtěli ušetřit práci i těm, kteří by tento problém chtěli řešit hlubokým zakopáním vodiče v úseku, kde nemá vyzařovat. To je samozřejmě teoreticky možné, ale prakticky sotva bude někdo kopat tak hluboko, aby to postačovalo pro spolehlivé odstínění. Záleží i na vlhkosti země apod. Rovněž jiné pokusy se neosvědčily (uložení ko kovové trubky v zemi apod). Nezbývá než tuto variantu opustit a vést drát jinudy, v krajním případě použít elektrický pastevní ohradník. Pokud ale někdo vlastní vynalézavostí nalezne a vyzkouší fungující řešení, sem s ním, rádi ho na tomto místě uveřejníme i pro ostatní.

Ohrazení pouze části obvodu pozemku

Přece jen ale existuje možnost ohradit jen část pozemku (např. jednu stranu) bez vedení drátu kolem celého pozemku. Samozřejmě ale zásada uzavřené smyčky musí být i zde dodržena. Pokud v daném úseku existuje plot (jakkoliv chatrný, nebo i jen kůly), vedeme prostě drát od generátoru jedním směrem pod plotem (popř. v zemi), na konci přehrazeného úseku vyjedeme s drátem nahoru a zpět vedeme po horní straně plotu. Čím dále od sebe dráty budou, tím lépe. Čím budou blíže, tím více se naopak budou rušit (krajním případem jsou právě zkroucené dráty). Nikdy je tedy nesmíme pokládat blízko vedle sebe. Někdy je možné umístit dráty ve vodorovné rovině místo ve svislé. Tedy odchozí drát vedeme v jednom místě na zemi nebo v zemi, navracející se v určité vzdálenosti od něho (opět čím dále tím lépe, alespoň 1,5 metru). Šířku obou zón (výstražné i korekční) budeme zřejmě muset v těchto případech nastavit na generátoru na maximum. Vhodné by bylo v tomto případě použít výkonnějšího generátoru, tedy např. místo soupravy CANIFUGUE zakoupit soupravu CANIFUGUE MIX. Větší výkon generátoru lépe vykompenzuje ztráty, způsobené rušením obou blízkých protisměrných drátů.

 

Ing. Miloš Hušek

Copyright © 2015 - 2022 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Chráněný autorský web. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů či jejich částí, článků, obrázků, fotografií a videí je bez výslovného souhlasu majitele webu zakázáno.

Facebook

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz