Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 999,01 Kč a máte v ČR dopravu ZDARMA
Novinky
01.02.2020
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Rádi bychom Vás pozvali na naši facebookovou stránku QTEST Canicom, kterou se snažíme plnit zajímavým obsahem a novými informacemi. Uvítáme Vaši návšt... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Zásady pro správnou instalaci elektrického pastevního ohradníku

Hlavní zásady:

 • Zajistěte dle možnosti co nejlepší uzemnění. Minimálně 1 metr hluboko, případně na několika místech pomocí několika vzájemně pospojovaných uzemňovacích tyčí. Pro uzemnění je třeba zvolit co nejvlhčí stanoviště. Písčitá a kamenitá půda je nevhodná. Zemnicí tyče nesmí být rezavé. Nejlépe použijte originální ocelové pozinkované tyče se svorkou pro uzemňovací kabel. Rovněž proveďte řádné, spolehlivé a dobře elektricky vodivé propojení mezi zemnicími tyčemi a uzemňovací svorkou zdroje impulsů, nejlépe pomocí uzemňovacího zeleno-žlutého vodiče průřezu 4 mm2.
 • Uzemnění elektrického ohradníku se nesmí připojovat k jiným druhům uzemnění, např. zemnicím systémům veřejných sítí (elektřina, plyn, voda), k vodovodnímu potrubí, kovovým vodním nádržím, kovovým prvkům budov apod. Minimální vzdálenost od těchto uzemnění a kovových předmětů je 10 metrů.
 • Řádně provedená instalace elektrického ohradníku s kvalitním uzemněním nezpůsobuje rušení elektronických zařízení a přístrojů. Nesprávná instalace však může radiové rušení způsobovat. Příčinami může být zejména: nedostatečné nebo nekvalitní uzemnění elektrického ohradníku, jiskření na vodičích ohradníku nebo jejich spojích (veškeré spoje by měly být pevné, ne volné, např. ne jen navázané pomocí uzlů, ale pomocí kovových spojek), jiskření na bráně apod.
 • Vodiče ohradníku nesmí být nikde přerušené.
 • Nespojujte plastová vodivá lanka a pásky jen uzly. Použijte buď svorky, nebo alespoň měkký vázací drát, kterým spoj převážete. Pro pásky se dodávají originální spojky.
 • U vodivých částí elektrického ohradníku používejte pouze dobře vodivý materiál. Použití vodičů s malým odporem je nutné především u dlouhých ohrazení (přes 2 km vodiče).
 • Při instalaci elektrického ohradníku mějte na paměti, že zvíře, případně i člověk musí mít možnost dotyk s vodičem ihned a bezpečně přerušit. Nepoužívejte proto v žádném případě jako vodič ohradníku ostnatý drát a nemontujte ohradník blízko hustých porostů a v místech, kde není možnost okamžitého úniku.
 • Pro koně, dlouhosrsté psy a další zvířata z dlouhou srstí nepoužívejte pružinové brány, protože se do nich může zvíře snadno zaplést ocasem nebo srstí.
 • Elektrické ohradníky umístěné na veřejně přístupných místech musí být opatřeny výstražnými tabulkami.
 • Nepoužívejte poškozené nebo nekvalitní izolátory. Zde mohou vznikat značné ztráty.
 • K jednomu elektrickému ohradníku připojte pouze jeden zdroj impulsů, nikdy ne dva nebo více!
 • Zajistěte dobré propojení mezi zdrojem impulsů a elektrickým ohradníkem. Použijte speciální vysokonapěťový kabel.
 • Tímto vysokonapěťovým kabelem, uloženým v zemi, rovněž propojte obě strany brány. Zbytek ohradníku se tím při otevření brány neodpojí a navíc nebude docházet při otevírání a zavírání k jiskření.
 • U bateriových zdrojů kontrolujte pravidelně stav baterie.
 • Pomocí zkoušečky pravidelně kontrolujte správnou funkci elektrického ohradníku.
 • Pamatujete, že v každém místě elektrického ohradníku musíte naměřit napětí minimálně 2 000 V pro malá zvířata včetně psů, 3 000 V pro velká zvířata. Tato hodnota napětí je nezbytná pro překonání odporu kůže zvířat.
 • Rovněž pravidelně vizuálně kontrolujte stav ohrazení. Udržujte elektrický ohradník čistý od porostů (tráva, větve), neboť dochází ke svodům do země a tím ke snížení účinnosti zdroje.

Vzorové zapojení elektrického ohradníku:

Vzorové zapojení elektrického ohradníku

 

Ing. Miloš Hušek

Copyright © 2015 - 2022 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Chráněný autorský web. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů či jejich částí, článků, obrázků, fotografií a videí je bez výslovného souhlasu majitele webu zakázáno.

Facebook

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz