Provedení elektrického ohradníku pro jednotlivé druhy zvířat
Z dodávaných komponent je možno sestavit elektrický ohradník pro libovolná zvířata (dokonce i pro divoce žijící, kterým má naopak zabránit ve vstupu do voliér, hospodářských prostor, kulturních porostů apod). Široký výběr prvků a příslušenství elektrických ohradníků v našem e-shopu umožňuje vytvořit optimální sestavu pro kterékoliv zvíře a jakýkoliv druh ohrady. Vhodnost pro jednotlivá zvířata je uvedena u popisu jednotlivých komponent (zdroje, lanka, pásky), ostatní součásti jsou společné.
Co je třeba vzít v úvahu:
Při plánování elektrického ohradníku je vždy třeba zodpovědět si tyto základní otázky:
- Pro jaké zvíře/zvířata budujete elektrický ohradník? Pro citlivé (kůň, pes) nebo méně citlivé (skot, ovce)?
- Jak bude ohrada velká?
- Jedná se o stálou nebo dočasnou/mobilní ohradu?
- Jaký je porost kolem ohrady?
- Jaká bude délka, počet a druh vodičů?
- Jakou zvolit rozteč mezi kůly nebo stojkami?
- Kolik bude mít ohrada rohů?
- Kolik bude mít ohrada vchodů?
- Je v blízkosti ohrady k dispozici síťové napětí pro napájení?
Dle toho je třeba volit vhodný zdroj impulsů, případně jeho alternativní napájení, uspořádání vodičů a konkrétní provedení. Je nejlépe vše promyslet předem, dodatečné doobjednávání třeba jen několika kusů izolátorů instalaci zbytečně prodraží.
Volba vodičů:
Dráty: Ocelové dráty používat pouze pro pomalá zvířata. Velmi vhodné jsou například pro ovce. Rychlá zvířata (včetně psů) je mohou snadno přehlédnout a zranit se o ně. Jsou vhodná pro trvalá ohrazení.
Plastová vodivá lanka: Polyethylenová lanka s vpletenými vodivými kovovými vlákny se používají rovněž především pro pomalá zvířata. Jsou pro zvířata méně nebezpečná než ocelové dráty. Jsou vhodné zejména pro lehká, dočasná a mobilní ohrazení.
Plastové vodivé pásky: Polyethylenové pásky s vpletenými vodivými kovovými vlákny se používají pro rychlá zvířata, například koně nebo psy.
Provedení elektrických ohradníků pro různé druhy zvířat:
Ing. Miloš Hušek