Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


Provedení elektrického ohradníku pro jednotlivé druhy zvířat

Z dodávaných komponent je možno sestavit elektrický ohradník pro libovolná zvířata (dokonce i pro divoce žijící, kterým má naopak zabránit ve vstupu do voliér, hospodářských prostor, kulturních porostů apod). Široký výběr prvků a příslušenství elektrických ohradníků v našem e-shopu umožňuje vytvořit optimální sestavu pro kterékoliv zvíře a jakýkoliv druh ohrady. Vhodnost pro jednotlivá zvířata je uvedena u popisu jednotlivých komponent (zdroje, lanka, pásky), ostatní součásti jsou společné.

Co je třeba vzít v úvahu:

Při plánování elektrického ohradníku je vždy třeba zodpovědět si tyto základní otázky:

  • Pro jaké zvíře/zvířata budujete elektrický ohradník? Pro citlivé (kůň, pes) nebo méně citlivé (skot, ovce)?
  • Jak bude ohrada velká?
  • Jedná se o stálou nebo dočasnou/mobilní ohradu?
  • Jaký je porost kolem ohrady?
  • Jaká bude délka, počet a druh vodičů?
  • Jakou zvolit rozteč mezi kůly nebo stojkami?
  • Kolik bude mít ohrada rohů?
  • Kolik bude mít ohrada vchodů?
  • Je v blízkosti ohrady k dispozici síťové napětí pro napájení?

Dle toho je třeba volit vhodný zdroj impulsů, případně jeho alternativní napájení, uspořádání vodičů a konkrétní provedení. Je nejlépe vše promyslet předem, dodatečné doobjednávání třeba jen několika kusů izolátorů instalaci zbytečně prodraží.

Volba vodičů:

Dráty: Ocelové dráty používat pouze pro pomalá zvířata. Velmi vhodné jsou například pro ovce. Rychlá zvířata (včetně psů) je mohou snadno přehlédnout a zranit se o ně. Jsou vhodná pro trvalá ohrazení.

Plastová vodivá lanka: Polyethylenová lanka s vpletenými vodivými kovovými vlákny se používají rovněž především pro pomalá zvířata. Jsou pro zvířata méně nebezpečná než ocelové dráty. Jsou vhodné zejména pro lehká, dočasná a mobilní ohrazení.

Plastové vodivé pásky: Polyethylenové pásky s vpletenými vodivými kovovými vlákny se používají pro rychlá zvířata, například koně nebo psy.

Provedení elektrických ohradníků pro různé druhy zvířat:

 

Ing. Miloš Hušek