Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.02.2020
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Rádi bychom Vás pozvali na naši facebookovou stránku QTEST Canicom, kterou se snažíme plnit zajímavým obsahem a novými informacemi. Uvítáme Vaši návšt... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Elektrický ohradník pro psy

Způsobem popsaným v předchozím článku je možno sestavit elektrický ohradník pro libovolná zvířata. Protože u návštěvníků našeho webu předpokládáme především zájem o elektrické ohradníky pro psy, uvedeme zde podrobněji právě vybudování elektrického ohrazení pro tyto účely.

Specifika elektrického ohradníku pro psy

  • Pes je citlivé zvíře, použijte tedy zdroj impulsů s nízkým výkonem. Pro většinu psů, zejména malých a středních plemen, vyhoví zdroj SZ 5 s výkonem 1 J. Pro velká plemena, méně citlivé jedince, psy s velmi silnou motivací k útěku a také pro plemena s dlouhou srstí, jejíž izolační odpor je třeba překonat větším výkonem, se použije zdroj SZ 10 s výkonem 3 J. Silnější zdroj by neměl být zapotřebí.
  • Většinou se bude jednat o elektrický ohradník vytvořený u rodinného domku nebo chaty, ohrazení zahrady nebo "zesílení" nedostatečného oplocení, případně ochranu části zahrady nebo jednotlivých záhonů. Obvykle tedy bude k dispozici elektrický proud pro napájení zdroje impulsů a ohradníky nebudou příliš velké. Tyto okolnosti opět potvrzují volbu výše uvedených zdrojů impulsů.
  • Často ani nebude ohrazení kompletní, tj. "kolem dokola", ale postačí jen přehrazení několika úseků (nebo jen jednoho), kterými pes může unikat. V tomto případě také odpadá potřeba zřizování brány. Pokud tato potřeba je, vybudujte ji postupem popsaným v kapitole Sestava elektrického ohradníku v článku Jak pracuje elektrický pastevní ohradník.
  • Často také nejsou zapotřebí samostatné sloupky nebo stojky, to v případě, kdy se elektrický ohradník buduje pro posílení stávajícího oplocení, které pes přeskakuje, přelézá, podhrabává nebo rozplétá. V tomto případě můžete využít stávající plotové sloupky nebo laťky dřevěného plotu a vhodný typ izolátorů upevnit přímo na ně. Nebo naopak použít plastové sloupky s kovovým hrotem, které mají v určitých výškách úchyty pro lanka nebo pásky, jednoduše je zapíchnout před plot (do vzdálenosti asi 15 cm, aby se při větru vodiče nedotýkaly plotu) a vodiče upevnit přímo na ně, bez potřeby izolátorů. Toto řešení je velmi rychlé a snadné a vhodné rovněž pro dočasné ohrady. Rohové stojky je potřeba zajistit, např. přivázat k plotovému sloupku.  Pokud je třeba vytvořit bránu, měla by být tvořena pevnějšími, například dřevěnými nebo kovovými sloupky, plastové jsou pro tento účel slabé. Totéž platí pro krajní (koncové) sloupky.
  • U psů, zejména rychlých a temperamentních plemen, raději nepoužívejte jako vodičů dráty, o které by se mohli zranit. Nejlépe je volit pásky, postačí šíře 1 cm, které pes lépe vidí a také nejsou ostré. Pokud používáte lanka, je vhodné pro začátek, než si pes zvykne, je opatřit v určitých vzdálenostech fáborky, které je zviditelní. Lanka mají oproti páskám naopak výhodu při silném větru, že se tolik nechvějí; zejména v případech, kde hrozí dotyk s blízkými vodivými předměty, např. kovovým plotem. Lanka také lépe zajistí dotek u plemen s dlouhou a bohatou srstí.
  • U psů je zapotřebí několika vodičů nad sebou, obvykle 3 nebo 4, aby je psi nemohli podlézt nebo přeskočit. Výšku jednotlivých vodičů volte podle velikosti psa. Spodní vodič musí být tak nízko, aby jej pes nemohl podlézt, a horní vodič tak vysoko, aby jej nemohl přeskočit (pokud není za ohradníkem plot). Orientačně, pro menší plemena např. 10 - 20 - 45 cm, pro velká 25 - 55 - 80 cm (nebo pro 4 vodiče 10 - 35 - 55 - 80 cm).
  • Protože u ohradníků pro psy bude ohrazení pravděpodobně relativně krátké (ve srovnání s pastvinami pro hospodářská zvířata) a rovněž zdroje se používají o malém výkonu, jako uzemnění obvykle postačí jedna uzemňovací tyč, zvlášť je-li zatlučena ve vlhké vodivé půdě.
  • Pro předpokládané použití elektrického ohradníku i v zimě při vyšší vrstvě sněhu je vhodné s tímto počítat již při budování ohrady. Může být například vhodné spodní vodič (vodiče) vybavit vysokonapěťovým vypínačem, kterým lze tento vodič (vodiče) při vyšší sněhové pokrývce odpojit a zamezit tak zkratům při vlhčím sněhu. Případně doplnit ohradník uzemněnými vodiči střídavě s vodiči pod napětím. Tím dojde k výboji při současném dotyku psa se dvěma vodiči, což nahradí funkci země, odizolované vrstvou suchého sněhu. Viz rovněž článek Jak pracuje elektrický pastevní ohradník.
  • Stejně tak je třeba dbát v létě na to, aby vysoká tráva nebo jiný porost nezkratoval spodní vodič se zemí.
  • Obvykle je tedy výstavba elektrického ohradníku pro psa (psy) velmi jednoduchá, mnohem snadnější než vybudování elektrických ohrad pro hospodářská zvířata na pastvinách.

Stejně jako každý jiný elektrický ohradník i tento Váš pro psy pravidelně kontrolujte, a to jednak jeho funkci pomocí zkoušečky, jednak jeho stav vizuálně. Uzemňovací kolík zkoušečky zapíchněte do země (nejlépe vlhké a dobře elektricky vodivé) a jeho kontaktem se dotýkejte jednotlivých vodičů. U elektrických ohradníků pro psy byste měli naměřit alespoň 2 000 V, při nižší hodnotě nebude napětí dostatečné pro jeho řádnou funkci.

 

Ing. Miloš Hušek

Copyright © 2015 - 2021 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Chráněný autorský web. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů či jejich částí, článků, obrázků, fotografií a videí je bez výslovného souhlasu majitele webu zakázáno.

Facebook

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.