Elektrický ohradník pro psy
Způsobem popsaným v předchozím článku je možno sestavit elektrický ohradník pro libovolná zvířata. Protože u návštěvníků našeho webu předpokládáme především zájem o elektrické ohradníky pro psy, uvedeme zde podrobněji právě vybudování elektrického ohrazení pro tyto účely.
Specifika elektrického ohradníku pro psy
- Pes je citlivé zvíře, použijte tedy zdroj impulsů s nízkým výkonem. Pro většinu psů, zejména malých a středních plemen, vyhoví zdroj SZ 5 s výkonem 1 J. Pro velká plemena, méně citlivé jedince, psy s velmi silnou motivací k útěku a také pro plemena s dlouhou srstí, jejíž izolační odpor je třeba překonat větším výkonem, se použije zdroj SZ 10 s výkonem 3 J. Silnější zdroj by neměl být zapotřebí.
- Většinou se bude jednat o elektrický ohradník vytvořený u rodinného domku nebo chaty, ohrazení zahrady nebo "zesílení" nedostatečného oplocení, případně ochranu části zahrady nebo jednotlivých záhonů. Obvykle tedy bude k dispozici elektrický proud pro napájení zdroje impulsů a ohradníky nebudou příliš velké. Tyto okolnosti opět potvrzují volbu výše uvedených zdrojů impulsů.
- Často ani nebude ohrazení kompletní, tj. "kolem dokola", ale postačí jen přehrazení několika úseků (nebo jen jednoho), kterými pes může unikat. V tomto případě také odpadá potřeba zřizování brány. Pokud tato potřeba je, vybudujte ji postupem popsaným v kapitole Sestava elektrického ohradníku v článku Jak pracuje elektrický pastevní ohradník.
- Často také nejsou zapotřebí samostatné sloupky nebo stojky, to v případě, kdy se elektrický ohradník buduje pro posílení stávajícího oplocení, které pes přeskakuje, přelézá, podhrabává nebo rozplétá. V tomto případě můžete využít stávající plotové sloupky nebo laťky dřevěného plotu a vhodný typ izolátorů upevnit přímo na ně. Nebo naopak použít plastové sloupky s kovovým hrotem, které mají v určitých výškách úchyty pro lanka nebo pásky, jednoduše je zapíchnout před plot (do vzdálenosti asi 15 cm, aby se při větru vodiče nedotýkaly plotu) a vodiče upevnit přímo na ně, bez potřeby izolátorů. Toto řešení je velmi rychlé a snadné a vhodné rovněž pro dočasné ohrady. Rohové stojky je potřeba zajistit, např. přivázat k plotovému sloupku. Pokud je třeba vytvořit bránu, měla by být tvořena pevnějšími, například dřevěnými nebo kovovými sloupky, plastové jsou pro tento účel slabé. Totéž platí pro krajní (koncové) sloupky.
- U psů, zejména rychlých a temperamentních plemen, raději nepoužívejte jako vodičů dráty, o které by se mohli zranit. Nejlépe je volit pásky, postačí šíře 1 cm, které pes lépe vidí a také nejsou ostré. Pokud používáte lanka, je vhodné pro začátek, než si pes zvykne, je opatřit v určitých vzdálenostech fáborky, které je zviditelní. Lanka mají oproti páskám naopak výhodu při silném větru, že se tolik nechvějí; zejména v případech, kde hrozí dotyk s blízkými vodivými předměty, např. kovovým plotem. Lanka také lépe zajistí dotek u plemen s dlouhou a bohatou srstí.
- U psů je zapotřebí několika vodičů nad sebou, obvykle 3 nebo 4, aby je psi nemohli podlézt nebo přeskočit. Výšku jednotlivých vodičů volte podle velikosti psa. Spodní vodič musí být tak nízko, aby jej pes nemohl podlézt, a horní vodič tak vysoko, aby jej nemohl přeskočit (pokud není za ohradníkem plot). Orientačně, pro menší plemena např. 10 - 20 - 45 cm, pro velká 25 - 55 - 80 cm (nebo pro 4 vodiče 10 - 35 - 55 - 80 cm).
- Protože u ohradníků pro psy bude ohrazení pravděpodobně relativně krátké (ve srovnání s pastvinami pro hospodářská zvířata) a rovněž zdroje se používají o malém výkonu, jako uzemnění obvykle postačí jedna uzemňovací tyč, zvlášť je-li zatlučena ve vlhké vodivé půdě.
- Pro předpokládané použití elektrického ohradníku i v zimě při vyšší vrstvě sněhu je vhodné s tímto počítat již při budování ohrady. Může být například vhodné spodní vodič (vodiče) vybavit vysokonapěťovým vypínačem, kterým lze tento vodič (vodiče) při vyšší sněhové pokrývce odpojit a zamezit tak zkratům při vlhčím sněhu. Případně doplnit ohradník uzemněnými vodiči střídavě s vodiči pod napětím. Tím dojde k výboji při současném dotyku psa se dvěma vodiči, což nahradí funkci země, odizolované vrstvou suchého sněhu. Viz rovněž článek Jak pracuje elektrický pastevní ohradník.
- Stejně tak je třeba dbát v létě na to, aby vysoká tráva nebo jiný porost nezkratoval spodní vodič se zemí.
- Obvykle je tedy výstavba elektrického ohradníku pro psa (psy) velmi jednoduchá, mnohem snadnější než vybudování elektrických ohrad pro hospodářská zvířata na pastvinách.
Stejně jako každý jiný elektrický ohradník i tento Váš pro psy pravidelně kontrolujte, a to jednak jeho funkci pomocí zkoušečky, jednak jeho stav vizuálně. Uzemňovací kolík zkoušečky zapíchněte do země (nejlépe vlhké a dobře elektricky vodivé) a jeho kontaktem se dotýkejte jednotlivých vodičů. U elektrických ohradníků pro psy byste měli naměřit alespoň 2 000 V, při nižší hodnotě nebude napětí dostatečné pro jeho řádnou funkci.
Ing. Miloš Hušek