Tipy pro instalaci

Použití plastových stojek

Elektrický ohradník pomocí plastových stojekPlastové stojky jsou praktické, levné a umožňují rychlou a snadnou instalaci. Slouží nejen jako nosič lanek nebo pásků, ale současně i jako izolátor, takže postačí pouze zapíchnout (pomocí patky zašlápnout) stojku do země a je možno na ni hned zavěsit vodiče.

Stojku můžeme použít jako průběžnou, rohovou nebo koncovou. Zatímco v prvním případě postačí stojku prostě zapíchnout do země, protože není nijak namáhána na boční tah a jen nese vodiče, ve druhém a třetím případě je třeba ji upevnit (přivázat) k něčemu pevnému. Jednak je totiž pružná a ohnula by se, jednak by se kovová špička v zemi vyvracela. Na prostředním obrázku fotogalerie níže je rohová stojka jednoduše přivázána drátem ke kovovému sloupku plotu (uprostřed a nahoře). Podobně je možno řešit ukotvení koncové stojky.

Někdy se může hodit i netypické použití stojky. Na třetím obrázku fotogalerie jsou stojky upravené uříznutím kovové špičky, která by překážela, a přivázána drátem ke kovovým plotovým sloupkům. Toto řešení je vhodné u plotů s podezdívkou a tam, kde nechceme kovové sloupky vrtat pro izolátorky. Toto řešení je také rychlejší.

Použití plastových stojek


Průběžná stojka - nepotřebuje oporu Plastová stojka v rohu - je třeba zajistit (uvázaná ke sloupku) I takto možno použít - odříznutý kovový hrot a přivázaná ke sloupku

Ing. Miloš Hušek