Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 999,01 Kč a máte v ČR dopravu ZDARMA
Novinky
01.02.2020
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Rádi bychom Vás pozvali na naši facebookovou stránku QTEST Canicom, kterou se snažíme plnit zajímavým obsahem a novými informacemi. Uvítáme Vaši návšt... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Princip činnosti protištěkacích obojků

Protištěkací obojky jsou určeny pro omezení přílišného štěkání psů, kteří o sobě dávají hlasitě vědět zejména když jsou sami. Známé pod různými názvy – protištěkače, antištěkače apod. – pomáhají k dobrému soužití psů a lidí. Základní princip je stejný – štěkání psa spustí reakci, která je psovi nepříjemná. Jak se toho dosáhne, v tom už se jednotlivé druhy protištěkacích obojků liší. Jednak ve spouštění - může být zvukem štěkání, snímaném vestavěným miniaturním mikrofonem nebo snímáním chvění kůže na krku psa – jednak ve stimulaci. K té se užívá několika různých principů a dle nich máme protištěkací obojky elektronické, sprejové, vibrační nebo ultrazvukové.

Jak pracují

Poslání jedno - odnaučit psa neustálému obtěžujícímu štěkání – technických řešení více. Základní funkce je ale vždy stejná: štěkání má za následek automatické spuštění něčeho, co je psovi nepříjemné.

Princip činnosti protištěkacích obojků je velmi podobný principu činnosti elektronických výcvikových obojků a rovněž elektronických ohradníků, i z hlediska psa je jejich fungování obdobné. Jediným významným rozdílem je jejich spouštění: jestliže v prvním případě byl oním "hybatelem" cvičitel, držící v ruce ovladač, a ve druhém signál vodiče ohradníku, v tomto případě je to sám pes svým hlasovým projevem.

Zde je vhodné uvědomit si jednu důležitou věc: Posláním protištěkacích obojků není odnaučit psa štěkat. Štěkání je jeho přirozený projev a potřeba a rovněž nezbytný způsob komunikace se svým okolím včetně nás. Účelem protištěkacích obojků je pouze zamezit dlouhotrvajícímu, zbytečnému a obtěžujícímu štěkání, popř. jej omezit na přijatelnou míru. Proto také, na rozdíl od výcvikových obojků, kde se snažíme jeho fungování úpřed psem "utajit" s cílem, aby pokud možno pes poslouchal i bez výcvikového obojku, u protištěkacího jej často naopak psovi před nasazením a po sejmutí ukážeme. Tím mu vlastně říkáme: Od teď nesmíš štěkat, od teď už zase ano.

Ti bystřejší pejskové také přijdou časem na to, že protištěkací obojek obvykle funguje tak, že po prvním zaštěkání vyšle pouze upozornění, např. zvukové, a teprve při dalším stimulaci. Naučí se tedy této vlastnosti využívat tak, že i s nasazeným obojkem dovedou krátkým zaštěkáním např. ohlásit příchozího, aniž by spustili stimulaci obojku. Naši čtyřnozí kamarádi jsou bystří.

Přehled jednotlivých druhů protištěkacích obojků

Podle spouštění

  • Chvěním kůže na krku
  • Zvukem štěkání
  • Kombinací obou principů

Podle stimulace

  • Elektronické (elektrostatické)
  • Sprejové
  • Vibrační
  • Ultrazvukové

Stručná charakteristika

Spouštění chvěním kůže na krku

Velkou výhodou je skutečnost, že obojek je spouštěn opravdu jen štěkáním psa, který jej má na krku, nikoliv štěkáním jiného psa v blízkosti. Obojek musí být nasazen těsně a mít dobrý kontakt s kůží psa na krku.

Spouštění zvukem štěkání

Obojek obsahuje miniaturní mikrofon, který snímá štěkání psa a následně spouští stimulaci. Zde je možné spuštění i štěkotem jiného psa, někdy dokonce i jiným zvukem. Naopak není nutné těsné přitažení a kontakt.

Kombinací obou principů

Někteří výrobci vyrábějí i protištěkací obojky spouštěné kombinací obou principů pro dosažení optimální spolehlivosti.

Elektronické protištěkací obojky

Stimulace je pomocí slabých elektrických (elektrostatických) impulsů. Tyto obojky jsou funkčně nejúčinnější.

Sprejové protištěkací obojky

Stimulací je krátké vystříknutí kapalné náplně obojku.

Vibrační protištěkací obojky

Zde dochází ke stimulaci chvěním obojku na krku psa, které by mělo odvést pozornost psa od štěkání.

Ultrazvukové protištěkací obojky

Obojek po spuštění emituje ultrazvuk (tj. zvuk vysokého kmitočtu, pro lidské ucho neslyšitelný), který je psovi nepříjemný.

Zařízení pracující na tomto principu přitom vůbec nemusí mít podobu obojku a mohou být umístěna mimo psa. Příkladem je třeba "protištěkací ptačí budka", "protištěkací lampa" apod.

Jednotlivé principy se také mohou kombinovat.

Podrobnější popis v samostatných článcích dále.

 

Ing. Miloš Hušek

Copyright © 2015 - 2022 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Chráněný autorský web. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů či jejich částí, článků, obrázků, fotografií a videí je bez výslovného souhlasu majitele webu zakázáno.

Facebook

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz