Jak pracují elektronické protištěkací obojky
Elektronické protištěkací obojky se, pokud jde o jejich funkci, nejvíce blíží klasickým elektronickým výcvikovým obojkům. Jako ony používají dvou druhů podnětů – zvuku nebo vibrací pro upozornění a elektrické stimulace pro vlastní působení na psa. Spouštěné jsou buď chvěním kůže na krku psa nebo zabudovaným miniaturním mikrofonem, snímajícím a vyhodnocujícím štěkot psa.
Obvykle je obojek aktivován chvěním kůže na krku psa při štěkání, reakcí je zvukový signál (upozornění) a stimulace slabými elektrickými impulsy s nastavitelnou intenzitou. Algoritmus se může u jednotlivých modelů mírně lišit (je u každého modelu vždy popsán), například obojek při prvním zaštěkání vydá varovný zvukový signál, při následujícím stimulaci. Pes toto velmi rychle pochopí a pro zastavení štěkání pak již postačí pouze zvuk – anebo pouhé nasazení tohoto obojku.
Velkou výhodou tohoto principu je to, že obojek reaguje pouze na štěkot psa, který jej má na krku, takže je vyloučeno, aby byl uveden do chodu štěkáním jiného psa v blízkosti. Ze všech druhů protištěkacích obojků jsou jednoznačně nejúčinnější a nejvíce osvědčené.
Toto je nejčastější provedení elektronického protištěkacího obojku. Variantně je samozřejmě možné spouštění zvukem (tj. obojek vybavený miniaturním mikrofonem) a jako upozornění místo zvuku mohou být použity vibrace. Tato řešení ale nejsou obvyklá.
Ing. Miloš Hušek