Jak pracují sprejové protištěkací obojky

Pejsek se sprejovým protištěkacím obojkem

Obojek je spuštěn zvukem štěkání, snímaným miniaturním mikrofonem na přístroji. Reakcí na štěkání je krátké vystříknutí kapalné náplně obojku směrem k čumáku psa, dle volby buď bez vůně, nebo s určitou vůní. Pes sprej uslyší (syknutí), uvidí a ucítí.

Sprejový protištěkací obojek se snadno doplňuje náplní ze zásobníku, který je součástí dodávky obojku a dále lze samostatně doobjednat.

Tento princip obvykle velmi dobře působí na malá plemena a na psy citlivé k tomuto podnětu. Nemusí ale vždy umlčet všechny křiklouny - některým psům prostě nějaké syknutí a menší sprška po počátečním leknutí zase nevadí až tolik, aby je odradila od tak důležité věci, jako je jejich hlasový projev. A tak, i když Vám prodejci, kteří mají ve své nabídce pouze tento druh protištěkacích obojků budou samozřejmě tvrdit něco jiného a zaklínat se "téměř stoprocentní" (nebo ještě vyšší) účinností, není to tak. U všech těchto výrobků platí, že působí jen tak účinně, jak na ně reaguje pes, a to je živý tvor se svojí individualitou. V naší nabídce proto najdete rovněž celou škálu výrobků založených na jiném principu, především elektronické protištěkací obojky, případně vibrační protištěkací obojky nebo ultrazvukové protištěkací obojky či pomůcky a díky tomu jsme v naprosté většině případů schopni najít řešení Vašeho problému. Pokud jej nenajdete sami na našich stránkách, doporučujeme s námi problém konzultovat, rádi Vám poradíme.

Je rovněž dobré si uvědomit, že sprejové obojky obecně jsou spouštěny (na rozdíl od elektronických) zvukem štěkání, snímaným mikrofonem, jak bylo uvedeno výše. Z toho vyplývá, že mohou být spuštěny i štěkotem jiného psa v blízkosti. Pokud tato situace může nastat, je toto třeba vzít v úvahu. I tato skutečnost může ovlivnit výběr vhodného řešení.

 

Ing. Miloš Hušek