Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


Jak pracují ultrazvukové protištěkací obojky a pomůcky

Protištěkací ultrazvuková pomůcka v podobě ptačí budky

Obecně tyto výrobky (nemusí jít vždy o obojky) jako odpověď na zaštěkání psa vydávají různě intenzivní ultrazvukový signál, pro lidi obvykle neslyšitelný, ale psům nepříjemný. Ti jej totiž na rozdíl od lidí slyší. Tento princip je použit i u některých vibračních obojků, tam ale o nízké intenzitě a spíše jen jako pomocný.

Účinnost zařízení závisí především na intenzitě ultrazvuku a rovněž na vnímavosti psa. Protože působí i na větší vzdálenost (výrobce uvádí až 15 metrů) je ve vhodném provedení častým důvodem ke koupi skutečnost, že umlčí i sousedova psa (nainstalujeme k jeho plotu).

Zařízení, domlouvající psovi, že by si mohl ve štěkání udělat přestávku, nemusí mít tedy jen podobu obojku. Lze jej zabudovat i do zcela odlišně vyhlížejících předmětů – příkladem může být třeba protištěkací ptačí budka, lucernička (která skutečně svítí - LED) apod.

I zde je však třeba si uvědomit, že štěkání je snímáno mikrofonem, umístěným na přístroji. Nerozlišuje tedy mezi vlastním štěkáním a štěkáním jiného psa – všichni ostatní uslyší reakci. Tam, kde jde o umlčení jednoho psa, jde ale o velmi dobré řešení, někdy dobře funguje i ve smečce.

 

Ing. Miloš Hušek