Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.02.2020
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Rádi bychom Vás pozvali na naši facebookovou stránku QTEST Canicom, kterou se snažíme plnit zajímavým obsahem a novými informacemi. Uvítáme Vaši návšt... číst celé
Zobrazit všechny novinky

GPS pro psy - princip činnosti a rozdělení

Moderní technologie určování polohy, známá jako GPS (Global Positioning System, zřízený a provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických), již pronikla snad do všech oblastí našeho života. V provedení automobilní GPS nás spolehlivě naviguje na silnicích, jako turistická GPS v přírodě, je již běžně integrována do mobilních telefonů a v poslední době se uplatňuje i v zábavě, například v celosvětově provozované hře Geocaching. Samozřejmě nezastupitelné místo má ve vojenském použití, pro které byla původně vyvinuta, je nezbytná pro policii, záchranáře a další profesionální použití. Lze pomocí ní přesně, rychle a spolehlivě zjišťovat polohu, sledovat auta, osoby - a nyní i psy.

Druhy GPS pro psy

GPS pro psy má na rozdíl od obecně známých aplikací v automobilu, turistické GPS nebo mobilu jedno specifikum: nepostačí zde prosté určení a zobrazení polohy. S tím by si totiž pejsek opravdu nevěděl rady, a ostatně tato informace není určena jemu, ale jeho pánovi. Takže přistupuje ještě jeden problém: jak přenést tuto informaci od něho k jeho majiteli. Tato otázka není triviální a je řešena v zásadě dvojím způsobem: radiovým spojením nebo pomocí sítě GSM. Každý z nich má své výhody a nevýhody a určuje jednu z nejdůležitějších charakteristik GPS obojků pro psy.

Dále se tyto GPS rozdělují podle toho, jakým způsobem zobrazují informaci o poloze psa, resp. vzájemné poloze psa a jeho pána. Zde jsou opět dvě možnosti: tzv. mapové GPS zobrazují polohu psa (a obvykle rovněž jeho pána) na mapě na displeji zařízení, ať již se jedná o speciální ruční jednotku nebo mobilní telefon, tablet nebo třeba stolní počítač. Nemapové GPS dávají informaci o poloze psa jednoduchým způsobem pomocí směru a vzdálenosti, tedy ukazují, kterým směrem od nás je pes a jak daleko.

Přehled druhů GPS

Podle přenosu údajů o poloze:

  • S radiovým spojením
  • S využitím sítě GSM (se SIM kartou)

Podle způsobu zobrazení:

  • Mapové
  • Nemapové

 

Existují tedy teoreticky čtyři kombinace výše uvedených vlastností:

s radiovým spojením
mapové
s radiovým spojením
nemapové
s využitím sítě GSM
mapové
s využitím sítě GSM
nemapové

 

Jednotlivá provedení GPS budou podrobněji popsána v následujících článcích.

Zhodnocení

Nedá se jednoznačně stanovit, která GPS jsou "nejlepší", jestli s radiovým spojením nebo s využitím sítě GSM, zda s mapovým nebo nemapovým zobrazením. Každý uživatel má své potřeby a představy a záleží jen na jeho preferencích a uvážení, který systém je právě pro něho ten nejvhodnější. Proto ostatně existují různá řešení vedle sebe. Při výběru toho Vašeho Vám přejeme šťastnou ruku. Je skromným cílem tohoto a následujících článků alespoň trochu přispět ke správnému rozhodnutí.

 

Ing. Miloš Hušek

Copyright © 2015 - 2021 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Chráněný autorský web. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů či jejich částí, článků, obrázků, fotografií a videí je bez výslovného souhlasu majitele webu zakázáno.

Facebook

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.