Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 999,01 Kč a máte v ČR dopravu ZDARMA
Novinky
01.02.2020
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Rádi bychom Vás pozvali na naši facebookovou stránku QTEST Canicom, kterou se snažíme plnit zajímavým obsahem a novými informacemi. Uvítáme Vaši návšt... číst celé
Zobrazit všechny novinky

GPS pro psy - princip činnosti a rozdělení

Moderní technologie určování polohy, známá jako GPS (Global Positioning System, zřízený a provozovaný Ministerstvem obrany Spojených států amerických), již pronikla snad do všech oblastí našeho života. V provedení automobilní GPS nás spolehlivě naviguje na silnicích, jako turistická GPS v přírodě, je již běžně integrována do mobilních telefonů a v poslední době se uplatňuje i v zábavě, například v celosvětově provozované hře Geocaching. Samozřejmě nezastupitelné místo má ve vojenském použití, pro které byla původně vyvinuta, je nezbytná pro policii, záchranáře a další profesionální použití. Lze pomocí ní přesně, rychle a spolehlivě zjišťovat polohu, sledovat auta, osoby - a nyní i psy.

Druhy GPS pro psy

GPS pro psy má na rozdíl od obecně známých aplikací v automobilu, turistické GPS nebo mobilu jedno specifikum: nepostačí zde prosté určení a zobrazení polohy. S tím by si totiž pejsek opravdu nevěděl rady, a ostatně tato informace není určena jemu, ale jeho pánovi. Takže přistupuje ještě jeden problém: jak přenést tuto informaci od něho k jeho majiteli. Tato otázka není triviální a je řešena v zásadě dvojím způsobem: radiovým spojením nebo pomocí sítě GSM. Každý z nich má své výhody a nevýhody a určuje jednu z nejdůležitějších charakteristik GPS obojků pro psy.

Dále se tyto GPS rozdělují podle toho, jakým způsobem zobrazují informaci o poloze psa, resp. vzájemné poloze psa a jeho pána. Zde jsou opět dvě možnosti: tzv. mapové GPS zobrazují polohu psa (a obvykle rovněž jeho pána) na mapě na displeji zařízení, ať již se jedná o speciální ruční jednotku nebo mobilní telefon, tablet nebo třeba stolní počítač. Nemapové GPS dávají informaci o poloze psa jednoduchým způsobem pomocí směru a vzdálenosti, tedy ukazují, kterým směrem od nás je pes a jak daleko.

Přehled druhů GPS

Podle přenosu údajů o poloze:

  • S radiovým spojením
  • S využitím sítě GSM (se SIM kartou)

Podle způsobu zobrazení:

  • Mapové
  • Nemapové

 

Existují tedy teoreticky čtyři kombinace výše uvedených vlastností:

s radiovým spojením
mapové
s radiovým spojením
nemapové
s využitím sítě GSM
mapové
s využitím sítě GSM
nemapové

 

Jednotlivá provedení GPS budou podrobněji popsána v následujících článcích.

Zhodnocení

Nedá se jednoznačně stanovit, která GPS jsou "nejlepší", jestli s radiovým spojením nebo s využitím sítě GSM, zda s mapovým nebo nemapovým zobrazením. Každý uživatel má své potřeby a představy a záleží jen na jeho preferencích a uvážení, který systém je právě pro něho ten nejvhodnější. Proto ostatně existují různá řešení vedle sebe. Při výběru toho Vašeho Vám přejeme šťastnou ruku. Je skromným cílem tohoto a následujících článků alespoň trochu přispět ke správnému rozhodnutí.

 

Ing. Miloš Hušek

Copyright © 2015 - 2022 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Chráněný autorský web. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů či jejich částí, článků, obrázků, fotografií a videí je bez výslovného souhlasu majitele webu zakázáno.

Facebook

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz