Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 999,01 Kč a máte v ČR dopravu ZDARMA
Novinky
01.02.2020
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Rádi bychom Vás pozvali na naši facebookovou stránku QTEST Canicom, kterou se snažíme plnit zajímavým obsahem a novými informacemi. Uvítáme Vaši návšt... číst celé
Zobrazit všechny novinky

GPS obojky s radiovým spojením

Tyto GPS obojky pracují na principu vysílače (v obojku psa) a přijímače (v rukou jeho pána). Obojek v určitých intervalech vysílá údaje o své poloze, které se zobrazují na monitoru přijímače.
Přijímačem je buď speciální ruční jednotka, dodávaná spolu s obojkem GPS jako součást zařízení, nebo mobilní telefon či tablet apod. s vhodnou programovou aplikací, vytvořenou výrobcem GPS obojků.

Na tomto principu pracoval např. námi dříve dovážený nemapový systém RoamEO amerického výrobce White Bear Technologies (jeho výroba v provedení pro Evropu byla ukončena). Dalším příkladem jsou nemapové GPS značky SportDOG® TEK 1.0 rovněž amerického výrobce Radio Systems Corporation nebo NAVIDOG® francouzské firmy NUM´AXES nebo mapové GPS SportDOG® TEK 2.0.

Výhody:

Hlavní výhodou tohoto způsobu komunikace mezi GPS obojkem a přijímačem je absence poplatků za spojení. Pán může svého psa soustavně sledovat (tedy samozřejmě s ohledem na kapacitu baterií, která je vždy limitujícím faktorem) a nestarat se o nějaké účty za spojení. Jediným nákladem uživatele je tak pořizovací cena zařízení.
Dále není zapotřebí pokrytí území signálem sítě GSM, lze tedy pracovat i "v divočině".
A obvykle bývá nastavení a obsluha těchto GPS jednodušší.

Nevýhody:

Hlavní nevýhodou je někdy nedostatečný dosah, navíc značně závislý na terénu a terénních překážkách. Například u již zmíněného výrobku RoamEO je udáván výrobcem na 1 míli, tj. něco přes 1,5 km. To by v řadě případů dostačovalo, nebýt právě té závislosti na terénních podmínkách. Naším vlastním důkladným ověřováním v terénu jsme zjistili, že dosah na rovině na přímou viditelnost se v ideálním případě blížil až dvojnásobku uvedené vzdálenosti, tedy 3 km, z "kopce na kopec" dokonce 6 km a více, ale například v lese (v rovině, bez terénních nerovností, bez nízkého porostu a při střední hustotě stromů) klesal na hodnotu pod 500 m. Přitom právě v takovýchto nebo ještě náročnějších podmínkách je takovéhoto zařízení zapotřebí nejvíce.

Zde je nutné zdůraznit, že dosah zařízení je dán objektivně jednak fyzikálními zákony šíření radiových vln, jednak legislativním omezením. Všechna zařízení tohoto typu (stejně jako třeba elektronické výcvikové obojky apod.) pracují za přesně stanovených technických podmínek, kde jsou jednoznačně a závazně stanoveny frekvence, výkon a další technické parametry pro tato zařízení. Ty jsou závazné pro všechny výrobce a nějaké "zázraky" odporující fyzikálním zákonům a stávající technologické úrovni nejsou prostě možné. Do technických parametrů výrobků uváděných jednotlivými výrobci se kromě objektivních technických vlastností promítá (nejen u GPS) rovněž serióznost výrobce.

 

Ing. Miloš Hušek

Copyright © 2015 - 2022 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Chráněný autorský web. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů či jejich částí, článků, obrázků, fotografií a videí je bez výslovného souhlasu majitele webu zakázáno.

Facebook

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz