Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 999,01 Kč a máte v ČR dopravu ZDARMA
Novinky
01.02.2020
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Rádi bychom Vás pozvali na naši facebookovou stránku QTEST Canicom, kterou se snažíme plnit zajímavým obsahem a novými informacemi. Uvítáme Vaši návšt... číst celé
Zobrazit všechny novinky

GPS obojky s využitím sítě GSM

Tyto obojky GPS využívají stávající sítě GSM (Global System for Mobile Communications, původně z francouzštiny Groupe Spécial Mobile, světově nejpoužívanější standard pro mobilní telefony). Komunikace mezi Vaším psem a Vámi tedy probíhá (alespoň po technické stránce) stejně jako komunikace mezi dvěma mobilními telefony. V GPS obojku je vložena SIM karta (buď Vámi nebo již výrobcem), Váš pes má tedy své "telefonní číslo", na které můžete zavolat a zeptat se jej na jeho polohu (tedy spíše toho obojku než psa) a on Vám jej stejnou cestou sdělí, popř. v určitých intervalech sděluje průběžně.

Možnosti zobrazení a vůbec funkčnost samozřejmě v tomto případě závisí i na konkrétním použitém typu mobilního telefonu, který se zde stává součástí systému GPS (uživatel si obvykle koupí jen vlastní GPS obojek a jako ruční stanici používá vlastní mobil).

Na tomto principu pracují např. GPS pro psy GEODOG® PLUS a GEODOG® PRO německého výrobce Libify GmbH (oba dva jsou mapové, stejně jako jejich předchůdce GEODOG® ) nebo Kippy® stejnojmenného italského výrobce, který je rovněž mapový.

Výhody:

Hlavní výhodou tohoto řešení je neomezený dosah spojení. Tam, kde je pokrytí signálem GSM (což je v České republice již prakticky všude) může být pes opravdu kdekoliv (třeba i mimo Evropu) a stále na něj "dosáhnete". Samozřejmě existují "hluchá místa", jak má každý uživatel mobilu vyzkoušeno, ale ta ovšem existují při radiovém spojení rovněž. Konkrétně při testování v lese jsme i v případě, kdy se již obojek s radiovým spojením ztratil z dosahu, bez problému komunikovali mobilem. Navíc je velká šance, že pes (pokud je ovšem pohyblivý) se v dalším okamžiku dostane zase do dosahu sítě GSM a opět se "objeví", což v případě radiového spojení a velké vzdálenosti samozřejmě neplatí.

Nevýhody:

Nevýhoda je v podstatě jediná: Všechno něco stojí. Za spojení je třeba platit mobilním operátorům. Tento systém tedy zřejmě nebudeme používat k permanentnímu sledování psa, zvláště když jej máme po většinu času v dohledu, ale spíše jen v kritických situacích, kdy nám již na delší dobu zmizel z očí a chceme jej lokalizovat a najít. Každý pejskař jistě bude souhlasit, že v případě nalezení ztraceného psa peníze opravdu nehrají roli. Ostatně účty za telefon s lidskými protějšky bývají vždy několikanásobně vyšší. Tuto nevýhodu je většinou možné řešit vhodným programem Vašeho mobilního operátora a tím minimalizovat cenu za spojení.
Nastavení těchto zařízení bývá poněkud složitější než u radiového spojení, provádí se většinou na počítači.

 

Ing. Miloš Hušek

Copyright © 2015 - 2022 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Chráněný autorský web. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů či jejich částí, článků, obrázků, fotografií a videí je bez výslovného souhlasu majitele webu zakázáno.

Facebook

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz