Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Novinky
01.02.2020
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Rádi bychom Vás pozvali na naši facebookovou stránku QTEST Canicom, kterou se snažíme plnit zajímavým obsahem a novými informacemi. Uvítáme Vaši návšt... číst celé
Zobrazit všechny novinky

GPS obojky s využitím sítě GSM

Tyto obojky GPS využívají stávající sítě GSM (Global System for Mobile Communications, původně z francouzštiny Groupe Spécial Mobile, světově nejpoužívanější standard pro mobilní telefony). Komunikace mezi Vaším psem a Vámi tedy probíhá (alespoň po technické stránce) stejně jako komunikace mezi dvěma mobilními telefony. V GPS obojku je vložena SIM karta (buď Vámi nebo již výrobcem), Váš pes má tedy své "telefonní číslo", na které můžete zavolat a zeptat se jej na jeho polohu (tedy spíše toho obojku než psa) a on Vám jej stejnou cestou sdělí, popř. v určitých intervalech sděluje průběžně.

Možnosti zobrazení a vůbec funkčnost samozřejmě v tomto případě závisí i na konkrétním použitém typu mobilního telefonu, který se zde stává součástí systému GPS (uživatel si obvykle koupí jen vlastní GPS obojek a jako ruční stanici používá vlastní mobil).

Na tomto principu pracují např. GPS pro psy GEODOG® PLUS a GEODOG® PRO německého výrobce Libify GmbH (oba dva jsou mapové, stejně jako jejich předchůdce GEODOG® ) nebo Kippy® stejnojmenného italského výrobce, který je rovněž mapový.

Výhody:

Hlavní výhodou tohoto řešení je neomezený dosah spojení. Tam, kde je pokrytí signálem GSM (což je v České republice již prakticky všude) může být pes opravdu kdekoliv (třeba i mimo Evropu) a stále na něj "dosáhnete". Samozřejmě existují "hluchá místa", jak má každý uživatel mobilu vyzkoušeno, ale ta ovšem existují při radiovém spojení rovněž. Konkrétně při testování v lese jsme i v případě, kdy se již obojek s radiovým spojením ztratil z dosahu, bez problému komunikovali mobilem. Navíc je velká šance, že pes (pokud je ovšem pohyblivý) se v dalším okamžiku dostane zase do dosahu sítě GSM a opět se "objeví", což v případě radiového spojení a velké vzdálenosti samozřejmě neplatí.

Nevýhody:

Nevýhoda je v podstatě jediná: Všechno něco stojí. Za spojení je třeba platit mobilním operátorům. Tento systém tedy zřejmě nebudeme používat k permanentnímu sledování psa, zvláště když jej máme po většinu času v dohledu, ale spíše jen v kritických situacích, kdy nám již na delší dobu zmizel z očí a chceme jej lokalizovat a najít. Každý pejskař jistě bude souhlasit, že v případě nalezení ztraceného psa peníze opravdu nehrají roli. Ostatně účty za telefon s lidskými protějšky bývají vždy několikanásobně vyšší. Tuto nevýhodu je většinou možné řešit vhodným programem Vašeho mobilního operátora a tím minimalizovat cenu za spojení.
Nastavení těchto zařízení bývá poněkud složitější než u radiového spojení, provádí se většinou na počítači.

 

Ing. Miloš Hušek

Copyright © 2015 - 2021 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Chráněný autorský web. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů či jejich částí, článků, obrázků, fotografií a videí je bez výslovného souhlasu majitele webu zakázáno.

Facebook

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz
Zpracování osobních údajů můžete ovlivnit úpravou svých preferencí ochrany soukromí.