Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


Mapové GPS

Na displeji ruční přijímací jednotky nebo mobilu, pokud slouží jako ruční jednotka, je zobrazen výsek mapy a na ní poloha psa (a rovněž jeho pána) jako bod na mapě. Důležitým předpokladem dobré činnosti jsou samozřejmě kvalitní a dostatečně podrobné mapy.

Příkladem mohou být např. GPS pro psy GEODOG® PLUS a GEODOG® PRO německého výrobce Libify GmbH (využívající mobilní síť), Kippy® italské provenience (rovněž využívající mobilní síť) nebo SportDOG® TEK 2.0 americké firmy Radio Systems Corporation (s radiovým přenosem).

Výhody:

Toto zobrazení je vhodné zejména při velkých vzdálenostech psa od pána, kdy je např. možné nejprve přiblížení autem s využitím silniční sítě a teprve poté dohledání v terénu již na menší vzdálenost. Také je vhodné v zástavbě a obecně v členitém terénu s větší hustotou orientačních bodů, zobrazených na mapě, které usnadňují určení polohy psa.
Tyto GPS obvykle nejen zobrazují okamžitou polohu psa, ale současně zaznamenávají a zobrazují trasu uběhlou psem. To může být v řadě případů užitečné, např. při vyhodnocování prohledání určitého prostoru psem.

Nevýhody:

Plocha displeje je obvykle příliš malá na zobrazení dostatečně velkého výseku mapy s dostatečným rozlišením detailů.
Zařízení je určeno především pro praxi a do terénu. Psa obvykle nehledáme ve městě s orientací podle názvů ulic, ale v terénu a velmi často v lese. Mapa lesa ale vypadá většinou jako velká zelená plocha téměř bez orientačních bodů. Pokud jsou na mapě zakresleny lesní cesty, málokdy souhlasí - staré již neexistují a nové, vzniklé při těžbě dřeva, ještě nejsou zakreslené. Bod na takovéto mapě opravdu majiteli, hledajícího svého psa, moc nepomůže.
Zobrazení na mapě je přece jen složitější než prostý údaj o směru a vzdálenosti, některým lidem navíc dělá použití mapy i trochu potíže.

Ovšem většina mapových GPS je právě z výše uvedených důvodů vybavena rovněž alternativním nemapovým zobrazením, udávajícím směr a vzdálenost.

 

Ing. Miloš Hušek