Pro základní funkčnost, zpříjemnění používání webu, analytické účely a v případě udělení souhlasu také pro účely cílení reklamy využíváme soubory cookies. Nastavení vlastních preferencí cookies můžete kdykoli upravit odkazem ve spodní části stránek.


Nemapové GPS

Pracují s jednoduchým zobrazením relativní polohy psa vzhledem k jeho pánovi. Takže majitel psa zná v každém okamžiku směr a vzdálenost ke svému psu, kterého tak může sledovat a najít. Některé výrobky udávají rovněž rychlost a popř. i směr pohybu psa.
Na displeji se nezobrazuje žádná mapa, ale jen bod ve středu displeje - poloha majitele psa - a symbol(y) psa (psů) v příslušném směru a s údajem o vzdálenosti. Případně také s údajem o rychlosti a směru pohybu, takže majitel má zároveň informaci i o tom, kterým směrem a jak rychle se pes pohybuje.

Příkladem nemapových GPS je např. SportDOG® TEK 1.0 americké firmy Radio Systems Corporation nebo NAVIDOG® francouzské firmy NUM´AXES (oba s radiovým spojením obojku s ruční jednotkou).

Výhody:

V jednoduchosti je síla. Takže vůbec neplatí, že nemapové GPS jsou "méně dokonalé" než jejich mapové protějšky. Naopak, v řadě případů jsou pro jejich uživatele vhodnějším řešením. Jsou jednoduché, přehledné, snadné na použití, vhodné pro praxi.

Nevýhody:

Na velké vzdálenosti (kilometry, desítky kilometrů) jsou méně praktické. Majitel psa vidí, kterým směrem má psa a jak daleko, ale bylo by obtížné se k němu dostat "přes hory a doly" bez použití třeba automobilu. To je ale s tímto druhem zobrazení obtížné.
Tyto GPS také obvykle pouze určují relativní okamžitou polohu psa od pána, ne záznam uběhnuté trasy, kterou pak není možné zobrazit a analyzovat.

 

Ing. Miloš Hušek