Profesionální bezpečnostní světla (nejen) pro psy Orbiloc
Každý z nás, kdo cvičí záchranné psy, se po léta potýká s problémem vhodného osvětlení pro psa, zejména v sutinách. Tedy světla, které by bylo dostatečně intenzivní, aby psovi osvítilo prohledávaný prostor a umožnilo mu se v něm bezpečně pohybovat, bylo dostatečně spolehlivé, malé a lehké (a tím použitelné i pro malá plemena), s dostatečnou výdrží baterií.
U ploch je dnes situace již trochu jednodušší, svítící obojky pro zviditelnění psa jsou již přece jen celkem běžně k dispozici. Ale i zde byl až donedávna problém s jejich spolehlivostí a zejména vodotěsností (ta není potřebná jen při pohybu psa přímo ve vodě, ale i za deště, v mokré trávě apod.). To byla asi jedna z největších bolestí dosud dostupných svítících obojků.
Takže jsme se setkávali s různými, často i dost kuriozními samovýrobky, v poslední době pak s použitím různých čelovek, navlečených psům na krk. Výsledky byly různé, do profesionálního řešení měly ale všechny daleko.
Bezpečnostní světla Orbiloc - dokonalé řešení
S dokonalým řešením přišla až dánská firma Orbiloc, která vyvíjela bezpečnostní světla pro armádu. Nejen pro použití u pracovních psů, ale rovněž u lidí. Vznikl dokonalý výrobek, vzhledem k požadavkům na vojenské použití mimořádně odolný (snese i váhu dospělého člověka nebo přejetí autem), dokonale vodotěsný (udává se odolnost proti ponoření až do hloubky 100 metrů!) a přitom velmi lehký (22 gramů) a tedy vhodný i pro nejmenší plemena. A dobře vyhovuje i dlouhosrstým psům - nezmizí pod srstí (dobře vidět na videu na konci článku).
Fotogalerie
Technické parametry:
Hlavní vlastnosti názorně ilustrují grafické ikonky výše:
- viditelnost až 5 km
- široký teplotní rozsah
- vysoká odolnost - snese zátěž až 100 kg
- vodotěsné do hloubky až 100 m
- vysoká životnost baterií až 250 hodin
- trvalý svit a přerušované světlo
- to vše při váze pouze 22 gramů!
Podívejte se na ilustrační video:
Rozděleno do úseků podle jednotlivých vlastností. Spouští se dále automaticky vždy po krátkém zastavení. Celková doba trvání cca 4 minuty.
Ing. Miloš Hušek
Únor 2013