Profesionální bezpečnostní světla (nejen) pro psy Orbiloc

Pes se světly Orbiloc

Každý z nás, kdo cvičí záchranné psy, se po léta potýká s problémem vhodného osvětlení pro psa, zejména v sutinách. Tedy světla, které by bylo dostatečně intenzivní, aby psovi osvítilo prohledávaný prostor a umožnilo mu se v něm bezpečně pohybovat, bylo dostatečně spolehlivé, malé a lehké (a tím použitelné i pro malá plemena), s dostatečnou výdrží baterií.

U ploch je dnes situace již trochu jednodušší, svítící obojky pro zviditelnění psa jsou již přece jen celkem běžně k dispozici. Ale i zde byl až donedávna problém s jejich spolehlivostí a zejména vodotěsností (ta není potřebná jen při pohybu psa přímo ve vodě, ale i za deště, v mokré trávě apod.). To byla asi jedna z největších bolestí dosud dostupných svítících obojků.

Takže jsme se setkávali s různými, často i dost kuriozními samovýrobky, v poslední době pak s použitím různých čelovek, navlečených psům na krk. Výsledky byly různé, do profesionálního řešení měly ale všechny daleko.

Bezpečnostní světla Orbiloc - dokonalé řešení

S dokonalým řešením přišla až dánská firma Orbiloc, která vyvíjela bezpečnostní světla pro armádu. Nejen pro použití u pracovních psů, ale rovněž u lidí. Vznikl dokonalý výrobek, vzhledem k požadavkům na vojenské použití mimořádně odolný (snese i váhu dospělého člověka nebo přejetí autem), dokonale vodotěsný (udává se odolnost proti ponoření až do hloubky 100 metrů!) a přitom velmi lehký (22 gramů) a tedy vhodný i pro nejmenší plemena. A dobře vyhovuje i dlouhosrstým psům - nezmizí pod srstí (dobře vidět na videu na konci článku).

Fotogalerie


Bezpečnostní světla Orbiloc byla vyvíjena pro armádu a testována dánským kynologickým záchranným týmem. Maximálně robustní. Nesmí se poškodit ani vahou člověka. Dokonale vodotěsné až do hloubky 100 metrů.

Technické parametry:

Parametry bezpečnostních světel Orbiloc

 

Hlavní vlastnosti názorně ilustrují grafické ikonky výše:

  • viditelnost až 5 km
  • široký teplotní rozsah
  • vysoká odolnost - snese zátěž až 100 kg
  • vodotěsné do hloubky až 100 m
  • vysoká životnost baterií až 250 hodin
  • trvalý svit a přerušované světlo
  • to vše při váze pouze 22 gramů!

Podívejte se na ilustrační video:

Rozděleno do úseků podle jednotlivých vlastností. Spouští se dále automaticky vždy po krátkém zastavení. Celková doba trvání cca 4 minuty.

 

Ing. Miloš Hušek

Únor 2013