Logo
Potřebujete poradit? Zavolejte!
(Po-Pá, 8:00-15:30 hod.)
0 ks
za 0,00 Kč
Nákupní košík je prázdný
Potřebujete poradit? Neváhejte nás kontaktovat.
Nakupte ještě za 2 999,01 Kč a máte v ČR dopravu ZDARMA
Novinky
01.02.2020
Staňte se našimi fanoušky na Facebooku!
Rádi bychom Vás pozvali na naši facebookovou stránku QTEST Canicom, kterou se snažíme plnit zajímavým obsahem a novými informacemi. Uvítáme Vaši návšt... číst celé
Zobrazit všechny novinky

Zkušenosti s používáním elektronického výcvikového obojku Dogtra 620 (Jaroslav Šinákl)

Hezký den pane inženýre.

Beska 16 měsíců, KladnoPřed měsícem jsem u Vás koupil výcvikový obojek Dogtra 620. Jak jsem Vám říkal, Beska, naše 18ti měsíční rotweilerka v klidu zvládá poslušnost podle IPO3 a mimo vysokou kladinu a plazení má zvládnutou i poslušnost ZVV3, ale pod adrenalinem, když narazí na zvěř nebo její stopy, je poslušnost v háji. Když nepomohly běžné metody, jako dlouhé vodítko (20-30m) a podobně a Beska nám znovu zmizela v neznámém lese a po ¾ hodině hledání se teprve vracela, souhlasila i manželka, že musíme k nápravě elektronickým obojkem přistoupit. Velmi jste mi pomohl svými  zkušenostmi, navíc jsem ještě přečetl řadu názorů na internetu u nás i na stránkách USA, abych neudělal při používání obojku chybu. Obojek jsem naší rotweilerce Besce hned začal připínat při každé procházce, ale podle doporučení jsem ho ještě neaktivoval. Předpokládal jsem, že toto období ponechám cca 1 měsíc, aby si na něj zvykla, ale znovu mi utekla za zvěří a tak jsem cca po týdnu obojek aktivoval.

Nejprve jsem ji naučil vracet se jako na povel KE MNĚ na PAGER (to samé už má zažité na ultrazvukovou píšťalku). V klidu to fungovalo již druhý den. Citlivost jsem našel (ve stupnici 0-127) pro Nick stupeň 15, pro kontinuální 1 sec. impulz stačil stupeň 10.

Pro korekci nežádoucí činnosti jsem tedy nastavil stupeň 40 (našel jsem doporučení 3-5 násobku výcvikové hodnoty). Nastavení jsem musel rychle přehodnotit, když mi další den navětřila stopu a mizela v lese. Kombinoval jsem PAGER a korekční impulz až do hodnoty st. 90 (asi 3-4 impulzy, cca 1sec.) Vzhledem k tomu, že jsem ji už neviděl, používal jsem dál jen volání - PAGER. Beska přiběhla zkroušená cca za 2 min.

Nastavení stupně 90 je dost drsné (vyzkoušel jsem na sobě nejdříve celou škálu, na ruce a větší část i na krku), ale NICK funguje dostatečně jako zákaz a delší impulz (1 sec.) jsem použil jen jednou, když ještě další týden znovu vyrazila za srnou. Měl jsem ji na dohled a slyšel jsem jak na korekci stupeň 90 - 1 sec. vyjekla (jako když jsem jí omylem přišlápl packu) a okamžitě se vrátila ke mně. Po dalším týdnu jsme narazili na dvě srny, nejdříve stály a pomalu se rozběhly pryč. Beska stála cca 20 m ode mne, vydal jsem jen povel NE, možná to nebylo potřeba, ale stála jako přimrazená. Zkušebně jsem s ní sledoval celou dráhu po louce, kudy srny odběhly (abych ji případně vyprovokoval). Sledovala stopu, kroužila, ale neměla tendenci za nimi vyrazit. Nechci říci, že je vyhráno, zatím budu i nadále používat obojek (má vždy obojky dva, druhý běžný stahovací). Časem ji vyzkouším bez elektronického obojku, ale pokrok je to úžasný. Nejhezčí na tom je, že elektronický obojek vyžaduje před vycházkou i na mojí ženě, stojí u krabice a nedá se přesvědčit aby bez něj šla ven (tedy mimo zahradu).

Zatím nejsem rozhodnutý, jestli budu obojek využívat i jako výcvikový. Musím si hlavně potvrdit, že je Beska plně ovladatelná při jakémkoliv vzrušení. Časem uvidím. Zatím jsem nemusel baterie nabíjet, obojek začal ukazovat oranžovou, vysílač stále zelenou.Velice oceňuji perfektní plynulou nastavitelnost intenzity impulzu a příjemnou ovladatelnost jednotlivých tlačítek jednou rukou.Těch 0-127 stupňů musí stačit ke korekci i hodně tvrdého psa.

Věřím, že se Vám mohou moje mini zkušenosti hodit při případných diskuzích k tomuto výrobku.

Rád na návštěvu u Vás vzpomínám a zdravím.

 

Doplnění příspěvku po jednom roce:

Dobrý den pane Hušku.

Přečetl jsem si s odstupem svůj příspěvek. Je možná moc rozvláčný, ale byl jsem tehdy pod pozitivními emocemi, tak snad proto.

Kdybych chtěl krátce charakterizovat, co pro mne používání obojku znamená, tak tedy SVOBODU - jak moji, tak především pro psa.
Obojek dávám Besce spíš vyjímečně, hlavně v cizím lese, nebo při kontaktu s více neznámými psy - jako na psím táboře apod. Její ovladatelnost se po několika dříve popsaných zákrocích upevnila a reaguje spolehlivě na slovo nebo píšťalku.
Manželka si tolik nevěří a pro jistotu na vycházce obojek používá, ale i tak pěje na její poslušnost ódy.

Obojek a ovladač jsem doposud dobíjel asi 2x. Výdrž je výborná. Na základě mých zkušeností si stejný obojek koupil i náš kamarád a vyčítal si, že ho neměl už dávno, protože pohoda při vycházkách je úžasná.

Používat obojek i při výcviku jsem se zatím nerozhodl, nemám s poslušností problém a nechci Besku od cvičení nevhodným zásahem odradit.

V příloze posílám několik fotek z mladšího období Besky. Snad se Vám nějaká bude hodit.

Naše Besca:


Beska na chalupě - 4 měsíceBeska v ZOO - 6 měsícůBeska - 16 měsíců

S pozdravem Šinákl

Jaroslav Šinákl, Hřiměždice

Listopad 2013, doplnění listopad 2014

 

Ing. Miloš Hušek

Copyright © 2015 - 2022 Ing. Miloš Hušek - QTEST. Všechna práva vyhrazena. Chráněný autorský web. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování textů či jejich částí, článků, obrázků, fotografií a videí je bez výslovného souhlasu majitele webu zakázáno.

Facebook

Vytvořeno na Eshop-rychle.czEshop-rychle.cz